Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Uwaga! Tylko w lipcu -10% na stoły i krzesła w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

OPAT - Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej / Via Maris

Planowane, realizowane i zrealizowane inwestycje w Redzie
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2853 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Prezentujemy przybliżony przebieg Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiasto (OPAT) w granicach Redy. Węzły komunikacyjne są planowane na północ od Ciechocina oraz w okolicach ul. Łąkowej.

Mapkę można zobaczyć pod poniższym linkiem (albo w Urzędzie Miasta Reda):

http://e-reda.pl/reda/mapa_obwodnica.php
Ostatnio zmieniony |26 Maj 2007|, o 11:18 przez Zigi, łącznie zmieniany 1 raz.
narek
Prawie Lider
574 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

A co nam po mapce? Bardziej przydałaby się informacja kiedy rusza budowa? Lub czy zapewniono już finansowanie budowy tej drogi...
Ostatnio zapanowała w temacie tej drogi kompletna cisza ....
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2853 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Niewiele na ten temat wiadomo - w ostatnim czasie w drodze przetargu wyłoniono firmę, która ma wykonać plan zagospodarowania przestrzennego pod OPAT (bodajże do końca tego roku). Dzisiaj pojawiły się informacje, że Komisja Europejska zatwierdziła Regionalny Program Operacyjny (RPO) na lata 2007-13. Teraz pozostaje sprawa lobbingu, by przeznaczyć część środków na OPAT.
Gość

16 lat temu

W tymże programie wymieniono główne zadania i na pewno nie ma w nim pozycji OPAT. Co ciekawe przy okacji ostatnich wyborów na chwilę zrobiło sie głośno o budowie OPAT. Pojawiły się wypowiedzi marszałka Struka, prezydenta Gdyni W. Szczurka - i sprawa ucichła
Ciekawym jest brak jakichkolwiek informacji ze strony naszego urzędu, któremu powinno bardzo zależeć na powstaniu OPAT. Każda osoba mieszkająca w Redzie wie dlaczego, to wynika z codziennych kłopotów komunikacyjnych
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2853 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Sam Program jest dostępny pod linkiem: http://www.pbp.umwp.pl/pliki/RPO_WP_01032007.pdf i z tego co zdołałem się zorientować, nie zawiera on listy projektów, które mają być realizowane. Ale wiem, że taka lista na potrzeby RPO powstała. Nie wiecie, gdzie można ją znaleźć?

A przy okazji szperania po Necie można się natknąć na inne projekty dróg. Samorządowcy z Kosakowa przedstawili projekt obwodnicy o nieco innym przebiegu:
http://img.naszemiasto.pl/grafika2/nowy ... d_3690.jpg
A tu informacja z Dziennika Bałtyckiego z 14.03:
Gmina Kosakowo. Pomysł na nową drogę nad morze

Połączenie Gdyni bezpośrednio z biegnącą nad morze drogą wojewódzką 216, z pominięciem wiecznie zakorkowanej w sezonie letnim krajowej "szóstki" - to nowy pomysł samorządowców, który mógłby zostać zrealizowany za pieniądze z UE. "Dziennik Bałtycki" postulował go od lat .

W sezonie letnim długie sznury pojazdów suną w gigantycznych korkach krajowa drogą z Trójmiasta do Redy i potem skręcają w równie zatłoczoną szosę, biegnącą na Półwysep Helski i do najsłynniejszych nadmorskich kurortów.

- O północnej obwodnicy Trójmiasta przestano jakoś mówić, mamy więc propozycję zbudowania łącznika między estakadą Kwiatkowskiego w Gdyni a drogą 216 w rejonie Pucka - mówi Zdzisław Miszewski, wicewójt nadmorskiej i przylegającej do Trójmiasta gminy Kosakowo. To przez jej teren miała zostać poprowadzona przyszła trasa. - Pracujemy nad studium wykonalności. Projekt chcemy zgłosić do Regionalnego Programu Operacyjnego. To przedsięwzięcie można połączyć z trwającą budową łącznika estakady z obwodnicą. (...)

Roman Kościelniak, Krzysztof Miśdzioł - Dziennik Bałtycki
Domyślam się, że samorządowcom z Kosakowa zależy na tym, by OPAT przebiegała właśnie przez ich gminę. Jestem ciekaw, czy oba projekty zostaną zgłoszone do RPO...

A z kolei na stronach DHV (biura projektowego) można znaleźć projekt "nowej szóstki":
http://www.lebork-chwaszczyno-s6.dhv.pl/index.php
Gość

16 lat temu

Załączam część głównych projektów z RPO: (jak widać - to "nie widać" w tym nawet kawałka OPAT")

- powiązanie pomorskiej sieci transportowej z autostradą A1 - przebudowa dróg nr 222 i 229, nr 224, 226 i 231 (63 mln euro)
- przebudowa drogi wojewódzkiej nr 211 - poprawa dostępu do Trójmiasta (30 mln euro) i drogi nr 214 - poprawa dostępu do miejscowości nadmorskich (10 mln euro)
- stworzenie szerokopasmowej sieci internetowej łączącej wszystkie pomorskie powiaty i gminy (20 mln euro)
- poprawa atrakcyjności turystycznej Pojezierza Kaszubskiego - "Kaszubski Pierścień" (5 mln euro)
- budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Kiełpinie (10 mln euro)
- stworzenie Pomorskiego Centrum Onkologii w Gdyni (12 mln euro)
- budowa parku naukowo-technologicznego - Europejskie Centrum Energii Odnawialnej w Kwidzynie (10 mln euro)
- utworzenie Słupskiego Inkubatora Technologicznego (8 mln euro)
- stworzenie Centrum Zaawansowanych Technologii "Pomorze" (11 mln euro)
- utworzenie Funduszu Komercjalizacji Rozwiązań Innowacyjnych (5 mln euro)
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2853 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Anonymous pisze:Załączam część głównych projektów z RPO...
Przedstawiona przez Ciebie lista nie może być kompletna. Po pierwsze, w prasie można natrafić na informacje o projektach, które będą jeszcze zgłaszane do RPO. Po drugie, wartość przedstawionych przez Ciebie projektów nie zamyka kwoty 200 mln euro, a z RPO ma być do dyspozycji 900 mln euro.
Przegląd Mediów
Site Admin
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

NaszeMiasto.pl pisze: Wejherowo. Przychylność inwestora i szansa na unijne fundusze oznacza zielone światło dla obwodnicy północnej

Pomorscy samorządowcy przekonali Zbigniewa Kotlarka, dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, do potrzeby budowy Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej. Do tej pory generalna dyrekcja miała w planach głownie budowę tzw. trasy lęborskiej (kaszubskiej). Tym razem dyrektor Kotlarek zgodził sie z argumentem, iż jeśli obwodnica północna nie powstanie w ciągu najbliższych kilku lat, trasie z Wejherowa do Gdyni grozi totalny paraliż.

Rozmowy na ten temat prowadzono podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Metropolitalnej w Wejherowie.

(...)Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej (w skrócie OPAT) ma być przedłużeniem trójmiejskiej obwodnicy z Gdyni w kierunku Wejherowa i Pucka. Trasa ominie zakorkowaną Rumię i połączy się z krajową szóstką w Redzie, przy wylocie na Puck. Z kolei trasa kaszubska do Lęborka zacznie się w Gdańsku-Osowej, ominie Wejherowo i połączy z krajową szóstką ok. 30 km za Wejherowem, w Bożympolu.(...)

JOANNA KIELAS - NaszeMiasto.pl
Cały artykuł dostępny na stronach NaszeMiasto.pl
Przegląd Mediów
Site Admin
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Materiał filmowy (TTM) na temat obwodnicy północnej (optymistyczny, ale niestety bez konkretów), dostępny jest pod linkiem (materiał jest długi, więc może się długo ściągać):
http://www.portal.tkchopin.pl/ttm_filmy ... -23/04.wmv

Jak podano w materiale, wartość inwestycji (OPAT) może wynosić 1-1,2 mld zł.
Przegląd Prasy

16 lat temu

Dziennik Bałtycki pisze:Wejherowo. Nadzwyczajne posiedzenie Rady Metropolitalnej w sprawie obwodnicy północnej

Jest szansa na rozładowanie korków! Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Metropolitalnej w wejherowskim starostwie, pomorscy samorządowcy przekonali Zbigniewa Kotlarka, dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie do potrzeby budowy Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej. Do tej pory generalna dyrekcja forowała tzw. trasę lęborską (kaszubską), samorządowcy przekonali dyrektora, iż jeśli obwodnica północna nie powstanie w ciągu najbliższych kilku lat, trasie z Wejherowa do Gdyni grozi totalny paraliż.

Jest szansa, że przejedziemy z Trójmiasta na Półwysep Helski, unikając korków. Zbigniew Kotlarek, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, podczas spotkania w wejherowskim starostwie powiatowym przyznał, że budowa trasy alternatywnej do krajowej szóstki, która ominie zakorkowaną Rumię i Redę, jest potrzebna i możliwa do realizacji.
Chodzi o obwodnicę północną aglomeracji trójmiejskiej.
(...)
Obwodnica północna aglomeracji trójmiejskiej (w skrócie OPAT) ma być przedłużeniem trójmiejskiej obwodnicy, ominąć zakorkowaną Rumię i łączyć się z krajową szóstką w Redzie, przy wylocie na Puck. Z kolei trasa lęborska (kaszubska), zacznie się w Gdańsku-Osowej, ominie Wejherowo i połączy się z krajową szóstką jakieś 30 km za Wejherowem, w Bożympolu.
(...)
Joanna Kielas - Dziennik Bałtycki
Przegląd Prasy

16 lat temu

Kolejne informacje prasowe na temat OPAT (Obwodnicy Północnej):
Dziennik Bałtycki pisze:Obwodnica północna czy trasa lęborska?

Samorządowcy z Pomorza coraz bardziej naciskają, aby Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oficjalnie zaakceptowała konieczność budowy obwodnicy północnej i włączyła się w tę inwestycję. Droga wiodąca z Gdyni do Wejherowa zlikwidować ma notoryczne korki na Półwysep Helski.

Tymczasem GDDKiA przedstawiła właśnie do publicznej wiadomości niekonsultowany z częścią miast nowy wariant przebiegu tzw. trasy lęborskiej S6, która przez pomorskich samorządowców odbierana jest jako inwestycja alternatywna i ich zdaniem stanowi zagrożenie dla obwodnicy północnej. Trasa wytyczona z Gdyni Wielkiego Kacka do drogi krajowej nr 6 w Bożympolu ominąć ma Wejherowo.
(...)
Jan Klawiter, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego, obawia się, że trasa lęborska, która kosztować ma 3 mld zł, pochłonie możliwość uzyskania dotacji unijnych i z budżetu centralnego na obwodnicę północną (koszt 1 mld zł).
(...)
Szymon Szadurski - Dziennik Bałtycki
Przegląd Mediów
Site Admin
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Radio Gdańsk pisze:Powstanie Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej

Będzie przedłużeniem obwodnicy trójmiejskiej, zapewni sprawne połączenie Gdyni oraz miast i gmin powiatu puckiego i wejherowskiego z siecią dróg krajowych - Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej.

Dziś [red. 24.05.07] w Gdańsku z udziałem ministra transportu Jerzego Polaczka zostanie podpisane porozumienie w sprawie przygotowania dokumentacji projektowej dotyczącej budowy trasy. Dzięki inwestycji powstanie alternatywne połączenie drogowe dla obciążonej drogi krajowej nr 6 Gdynia - Słupsk. Teraz ta trasa jest główną arterią komunikacyjną dla Gdyni, Rumii i Redy, a także trasą tranzytową dla kierowców jadących na północ województwa pomorskiego. Porozumienie w sprawie przygotowania dokumentacji projektowej dotyczącej budowy Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej podpisane zostanie za półtorej godziny pomiędzy marszałkiem Janem Kozłowskim, wicemarszałkiem Mieczysławem Strukiem oraz przedstawicielami samorządów: Wejherowa, Pucka, Gdyni, Redy, Rumii, Helu, Jastarni, Władysławowa, Pucka i Kosakowa. Uroczystość odbędzie się w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Obwodnica Północna ma mieć ponad 14-e kilometrów długości. Będzie drogą o ruchu przyspieszonym. Prognozowane natężenie ruchu na obwodnicy w roku 2015 ma się wahać w granicach od 34-ech tysięcy do 69-ciu tysięcy pojazdów na dobę.
(Radio Gdańsk)
Przegląd Mediów
Site Admin
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Polskapresse pisze:Minister transportu zadowolony z pierwszego odcinka A-1
(...)
Polaczek wziął też udział w podpisaniu porozumienia między 13 samorządami Pomorza w sprawie budowy obwodnicy północnej Trójmiasta (od wylotu obecnej obwodnicy w Gdyni, przez Wejherowo w kierunku Lęborka i Słupska). Tę inwestycję ma realizować GDDKiA, a porozumienie określa, że w finansowaniu przygotowania budowy i jej realizacji będą uczestniczyły samorządy - w największym stopniu samorząd wojewódzki i Gdynia. Samo przygotowanie dokumentacji ma trwać ok. trzech lat. - Chcemy aby ta droga była wybudowana najdalej do 2015 roku - podkreśla wicemarszałek województwa Mieczysław Struk.
Awatar użytkownika
Wilma
Znam to forum
120 postów
Znam to forum
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

14-e kilometrów, to chyba trochę krótka ta obwodnica :D
Gość

16 lat temu

no jak krótka - policz ile jest z Chyloni do mniej więcej staci Lotos w Redzie - dodaj lekki łuk by okrążyć Rumię i Redę i stwierdzisz ze się wszystko zgadza :)
ODPOWIEDZ