Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Wskaźnik krwi OB – do czego służy i o czym może świadczyć jego nieprawidłowy wynik?

Ogłoszenia forumowiczów oraz płatne ogłoszenia firm z Redy i okolic.
Regulamin forum
Ogłoszenia drobne dotyczące działalności zarobkowej oraz inne dotyczące firm mogą być zamieszczane wyłącznie przez moderatorów. Kontakt: admin@e-reda.pl
Zablokowany
Reklama
Site Admin
Rejestracja: 17 lat temu

5 lat temu

Wpis sponsorowany.

Wskaźnik krwi OB – do czego służy i o czym może świadczyć jego nieprawidłowy wynik?


Odczyn Biernackiego, powszechniej znany jako OB to jeden z najczęściej wykorzystywanych wskaźników zdrowia organizmu. Stosowany jest w badaniach profilaktycznych, a jego podwyższony wskaźnik może świadczyć o trwającym stanie zapalnym. Dla określenia czy wskaźnik ten jest podwyższony należy się najpierw zastanowić, jakie wartości OB są normą dla dzieci, osób dorosłych oraz kobiet w ciąży. Dopiero posiadając tę wiedzę możliwe będzie odpowiednie interpretowanie wyników.

Wskaźnik OB pozwala zbadać, w jakim tempie, w czasie, opadają krwinki czerwone. Badanie to jest stosowane nawet w profilaktycznej diagnostyce, a jego norma zależy od wieku i płci osoby badanej. Najniższe wartości – do 2 mm na godzinę – obserwuje się u noworodków, z kolei najwyższe – nawet do 30 mm na godzinę – u kobiet po 60 roku życia. Zaleca się, aby każdy sprawdzał wartość OB przynajmniej raz w roku, ponieważ jego podwyższona wartość może świadczyć o istnieniu choroby.

OB to wskaźnik sedymentacji erytrocytów, pozwala określić, jak szybko dochodzi do opadania krwinek czerwonych w osoczu w podanej jednostce czasu. Najczęściej czas ten wynosi jedną godzinę, a w wybranych przypadkach do dwóch godzin. Odczyn Biernackiego swoją nazwę zawdzięcza polskiemu lekarzowi Edmundowi Biernackiemu, który jako pierwszy opracował to badanie.

Opad Biernackiego wykonuje się na pobranej, najczęściej z żyły łokciowej, próbce krwi. Aby uzyskać miarodajny wynik badany powinien być na czczo. Do przeprowadzenia badania konieczne jest pobranie krwi do strzykawki zawierającej roztwór cytrynianu sodu, którego zadaniem jest zapobieganie krzepnięciu krwi. Następnie krew wprowadzana jest do specjalnej, kalibrowanej rurki z podziałką (co 1 mm). Rurka ta przez cały czas badania pozostaje w pozycji pionowej, a odczyt wyniku następuje po godzinie. W przypadku gdy wymagana jest szybka analiza stanu zdrowia pacjenta można przeprowadzić odczyt przyspieszony. Wówczas rurka ustawiona jest w pozycji skośnej, a wynik odczytuje się w dwóch etapach: pierwszy po 7 minutach, a kolejny po następnych 3 minutach. Dla uzyskania bardziej miarodajnego wyniku zaleca się przeprowadzanie badania godzinnego.

Prawidłowa wartość OB jest uzależniona od wieku i płci pacjenta, a dla każdej z poszczególnych grup wynik powinien mieścić się w niżej podanych granicach:
• u noworodków w pierwszej dobie życia: 0 – 2 mm na godzinę,
• u noworodków między 8 a 14 dobą życia: 4 mm na godzinę,
• u noworodków po 14 dobie życia: 17 mm na godzinę,
• u niemowląt do 6 miesiąca życia: 12 – 17 mm na godzinę,
• u niemowląt i dzieci powyżej 6 miesiąca życia: 7 – 8 mm na godzinę,
• u kobiet poniżej 50 roku życia: 6 – 11 mm na godzinę,
• u kobiet powyżej 50 roku życia: do 30 mm na godzinę,
• u mężczyzn poniżej 50 roku życia: 3 – 8 mm na godzinę,
• u mężczyzn powyżej 50 roku życia: do 20 mm na godzinę.

Jako, że nie określono jednych, uniwersalnych wartości wskaźników OB, chory może spotkać się również z innymi przedziałami. Dzieje się tak, ponieważ laboratoria pracują na różnorodnych sprzętach oraz odczynnikach, co wpływa na interpretację prawidłowości wyniku.

O czym świadczy podwyższone OB?

Podwyższony wskaźnik OB może występować w sposób naturalny, u kobiet w ciąży, w okresie połogu, a także miesiączkujących. Należy wówczas pamiętać, iż wynik ten jest naturalną reakcją na istniejącą niedokrwistość. Jednakże w przypadku długotrwałego utrzymywania się podwyższonego wskaźnika konieczna jest konsultacja lekarska.
Również podwyższony wskaźnik OB występuje naturalnie u niemowląt poniżej 6 miesiąca życia oraz u osób, które narażone są na długotrwały, silny stres.

Należy jednak pamiętać, iż poza ww. przyczynami podwyższony wskaźnik OB jest anomalią i może świadczyć o:
• trwającym stanie zapalnym narządów wewnętrznych (płuc, wyrostka robaczkowego),
• trwających infekcjach bakteryjnych,
• urazach zewnętrznych i/lub wewnętrznych,
• istniejących chorobach autoimmunologicznych,
• zaburzeniach pracy tarczycy (zarówno w nadczynności, jak i niedoczynności),
• istniejących chorobach wątroby,
• istniejących chorobach reumatycznych,
• zawale serca,
• niektórych nowotworach,
• podwyższonym poziomie cholesterolu – hipercholesterolemia.

Podwyższona wartość wskaźnika OB, a nowotwory:

„Trzycyfrowe OB” czyli bardzo wysoka wartość wskaźnika stanowi symptom poważnej choroby. Występować może w przypadku gwałtownych infekcji, jednak w większości przypadków świadczy o wystąpieniu choroby nowotworowej – białaczki, szpiczaka mnogiego, chłoniaka lub ziarnicy złośliwej. Jeśli dodatkowo wyczujesz u siebie zgrubienia w obszarze węzłów chłonnych, to nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.
Dodatkowo tak wysoka wartość wskaźnika OB może informować o wystąpieniu chorób tkanki łącznej, jak np. toczeń trzewny lub zapalenie skórno-mięśniowe.

O czym świadczy obniżone OB?

Za obniżenie poziomu OB odpowiadać mogą wybrane leki (aspiryna, chinina, kortyzol). Jednak jeżeli chory nie przyjmował ww. środków, wówczas niska wartość opadu Biernackiego może wskazywać na:
• występowanie alergii,
• wstrząs anafilaktyczny,
• występowanie przewlekłej niewydolności krążenia,
• żółtaczkę,
• niedokrwistość – podwyższenie ilości czerwonych krwinek oraz zwiększeniu ciałek białych i płytek krwi,
• hipofibrynogemię – obniżenie poziomu fibrynogenu, niezbędnego w procesie krzepnięcia krwi.

Uwaga.
Artykuł nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.
wskaznik-krwi-OB-do-czego-sluzy-i-o-czym-moze-swiadczyc-jego-nieprawidlowy-wynik.jpg
wskaznik-krwi-OB-do-czego-sluzy-i-o-czym-moze-swiadczyc-jego-nieprawidlowy-wynik.jpg (31,99 KiB) Przejrzano 5415 razy
*** Ogłoszenie płatne *** kontakt w sprawie publikacji ogłoszeń płatnych: admin@e-reda.pl ***
Zablokowany