Elektrownia Atomowa w Żarnowcu?

Rumia, Wejherowo, Rekowo Górne i inne

Co sądzisz na temat elektrowni atomowej w Żarnowcu?

Jestem za
50
75%
Jestem przeciw
16
24%
Nie mam zdania
1
1%
 
Liczba głosów: 67
zrazik.wolowy
Bywalec
156 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

ArturB pisze:Rozumie że odpady będziesz składować u siebie w domu ?
Choćby na balkonie. O składowaniu odpadów już kiedyś coś napisałem. Proponuję poczytać zamiast wypisywać średnio złośliwe komentarze.
ArturB pisze:i że degradacja środowiska spowodowana eksploatacją destruktywną jest dla Ciebie ok.
To jest to co się właśnie dzieje. Elektrownie węglowe, gazowe, na biomasę itd. Napisz proszę jak energetyka jądrowa się do ma się do "eksploatacji destruktywnej"? Jak wyobrażasz sobie rekultywację terenów po obecnych elektrowniach węglowych? Atmosfery po emisji miliardów ton związków węgla i siarki?
ArturB pisze:W energetyce jądrowej nie ma nic co było by nie szkoldliwe i dalekośiężne.
Poczekaj hmm.. nie ma eksploatacji naturalnych złóż, nie ma emisji szkodliwych związków, nie ma zanieczyszczeń hmm.. no tak właściwie to masz rację. Energetyka jądrowa jest w tej chwili najbardziej przyjaznym środowisku źródłem energii mogącym pokryć zapotrzebowanie naszego kraju. Jeżeli masz na myśli możliwe skutki awarii lub składowanie odpadów, to proponuję zamknąć wszystkie rafinerie, zamknąć wszystkie zakłady chemiczne i generalnie zlikwidować cały rynek chemiczny i petrochemiczny na świecie.
ArturB pisze:40-50 lat i mamy obszar skażony nie nadający się do niczego nawet do kolejnej elektrowni z zdegradowanym środowiskiem jeziora i otoczenia i stertą odpadów radioaktywnych. Zupełnie jak sranie do własnego gniazda.
Rekultywacja terenów wcale nie jest trudna bo zanieczyszczeń NIE MA! Jedyny problem to składowanie odpadów, ale o tym wszyscy wiedzą, a srać to będziemy wybieraj: a) ze strachu, kiedy nam prąd wyłączą, b) z bólu jak przyjdą rachunki za prąd. Chyba, że marzysz o powrocie do średniowiecza.

Ja wiem, że nie jest to idealne rozwiązanie i ma swoje wady, ale w chwili obecnej NIE ma lepszego rozwiązania. Jak masz tańsze i wydajniejsze źródło energii to dawaj! Super się mówi, że najlepiej to wiatrowe, słoneczne, wodne i odnawialne. Są i owszem, ale za mało wydajne. Jedną żarówką nie oświetlisz całego miasta. Człowieku, bądź realistą. Jeżeli twierdzisz inaczej to podaj wyliczenia biorąc pod uwagę zapotrzebowanie całego kraju. O kilkudziesięciu tysiącach wiatraków pisałem już dawno temu. Jak chcesz pokryć to zapotrzebowanie?

Zrozum jedną rzecz. Tu już nawet nie chodzi o jakieś bzdurne wyobrażenia ludzi i kompletny brak wiedzy w temacie energetyki jądrowej. Tu jest prosta ekonomia zwykłego Kowalskiego ;) (nie piję do kolegi kowalskiego, choć jego to też dotyczy ;) ). Przeliczając koszt wytworzenia prądu i ile tego prądu nam potrzeba to choćbyśmy się (używając Twojego określenia) zesrali to ani nie pokryjemy tego ze źródeł zielonych, ani taniej i wydajniej niż atomówka nigdzie nie znajdziemy. I wierz mi lub nie, ale są na świecie ludzie mądrzejsi od Ciebie i ode mnie, którzy nie bez powodu zainwestowali miliardy dolarów w energetykę jądrową, to się po prostu wszystkim opłaca.
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

Kłamiesz nie mówiąc całej prawdy polemika z tobą nie ma sensu.
To że obecnie ludzie mogą palić węglem nie odsiarczonym nie oznacza że nie mogą palić koksem to że w ogóle sami palą to też inna bajka bo można to rozsadniej zrobić.
Koszta społeczne jakiekolwiek awarii są na zasadzie jak się stanie to trudno jednostka się nie liczy i jest skazana w imię dobra ogółu w przypadku energetyki jądrowej i rozwoju kraju.
NIE mam nic przeciw jak taką elektrownię wybudują z 200km od naszej 1mln aglomeracji ale NIE 20KM od jej granic i w dodatku na terenach które są unikatowe turystycznie.
Wracając do rekultywacji, kto ją przeprowadzi i rozbierze wyeksploatowany reaktor ? tj kto popełni to samobójstwo ?
A może go po 50latach zabetonują itd ?
Co się stanie z jeziorem ? Będzie martwe ?
Co się stanie po kilku latach gdy cześciowo skażone (a nie ma 100% możliwości nie skażenia wód jeziora podczas chłodzenia reaktora mimo wielu separowanych obiegów wody) wody zaczną przenikać do wód gruntowych i co się stanie z naszymi najwiekszymi w polsce zasobami wody gruntowej w okolicach Redy/Rumi/Gdyni ?
Jak na razie mamy CZYSTĄ propagandę i gadanie okłąmujace ludzi jakie to czyste podczas gdy takie nie jest i pewne aspekty naszego środowiska tu bezpowrotnie zostaną zniszczone.
I G mnie interesuje gospodarka całości kraju jeśli ma się to odbywać kosztem mojego i moich dzieci życia.
I jeszcze jedno w razie awarii jak sobie wyobrażasz wysiedlenie poand 1mln ludzi , tj JAK stąd NIE MA ucieczki oraz DOKĄD ?
fazi6
Ja tu zaglądam
34 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 9 lat temu

9 lat temu

Do "zrazik.wołowy":
Takie głupoty wypisujesz, że szkoda gadać. Nie wiem czy to z braku wiedzy czy może dlatego że będziesz głównym inwestorem przy budowie tej elektrowni atomowej.
Marcin
Prawie Lider
501 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 13 lat temu

9 lat temu

ArturB pisze:Ja to rozumie.
Dla Ciebie język to to co w słowniku ort. dla mnie to to co ja/ludzie używają.
Powinno być "ja to rozumiem" a "rozumie" to na przykład "on". "On to rozumie". Rozumiesz? :) Ludzie raczej też rozumieją...

A co do elektrowni - wydarzenia w Japoni nijak się mają do mojego zdania nt budowy w Żarnowcu. Toz tam było blisko 9 stopni trzesienie ziemi. Mają płyty tektoniczne pod sobą, tam się można zastanawiać nad sensem budowy i jakością zabezpieczeń. U nas to "najwyzej" wielkie powodzie, zalania, wietrzyska. Ekologicznie znacznie czyściej jądrowo niż węglowo. Poprawi się infrastruktura (to chyba oczywiste wymagania naszych władz), zmniejszy bezrobocie. Turystyka nie powinna ucierpieć (no może oprócz Jeziora Żarnowieckiego - wiem - to i tak dużo) a taka elektrownia może nawet stanowić pewną atrakcję dla wypoczywających nad morzem. Ciężko byłoby chyba znaleźć miejsce u nas na postawienie tysięcy wiatraków, bo one tez wpływają na środowisko (nie mówiac o ekonomii)... No nie wiem, moze zdaniem Artura i fazi6 też głupoty wypisuję - takie jest moje zdanie - jako elektryka (nigdy nie praktykujacego).
zrazik.wolowy
Bywalec
156 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

ArturB pisze:I G mnie interesuje gospodarka całości kraju jeśli ma się to odbywać kosztem mojego i moich dzieci życia.
No widzisz i tu się różnimy, bo dla mnie gospodarka całego kraju = dobro moje i moich dzieci.
Do "zrazik.wołowy":
Takie głupoty wypisujesz, że szkoda gadać. Nie wiem czy to z braku wiedzy czy może dlatego że będziesz głównym inwestorem przy budowie tej elektrowni atomowej.
To raczej z niewiedzy. Wiesz ja fizykę kończyłem już jakiś czas temu, a że dyplom robiłem z fizyki molekularnej to pewnie dlatego, wybacz moją ignorancję.
fazi6
Ja tu zaglądam
34 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 9 lat temu

9 lat temu

To wymyśl jak Polska ma spłacić swój Dług publiczny, a nie dokładać do niego kolejne "krocie". A chciałbym przypomnieć, że wynosi on już ok 780 mld zł i stanowi już ponad 60% PKB...Aż dziwne, że jeszcze nam Unia Europejska nie dobrała się do d..py, ale widać albo im na tym nie zależy albo my się dobrze maskujemy.
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

Ja mam konkretne pytanie:
- Gdzie Polska będzie składować zużyte pręty paliwowe.
- Za jaką cenę
- Co się stanie z reaktorem po 30 latach,
- Jaki będzie później koszt zarządzania tym trupem po jego wyeksploatowaniu i jak długo.
- Jak będzie wyglądać środowisko otaczające elektrownie po 30 latach
- Jak władze zamierzają zapewnić możliwość ewakuacji 1mln ludzi w sensownym czasie
- Jaki wpływ środowiskowy na zasoby wody gruntowej w naszym rejonie będzie mieć zanieczyszczenie i używanie wód jez. Żarnowieckiego
- Dlaczego procedura przygotowawcza dot rozp. inwestycji omija polskie prawo i nie ma i nie będzie żadnego opracowania wpływu na środowisko tej inwestycji
- Czy jest biznesplan dot kosztów wybudowania, kosztów eksploatacji, utylizacji odpadów, kosztów po wyłączeniu i jaki daje to wskaznik rentownosci pozyskania energi (koszt jednostki energi)
- W/g jakich standardów bezpieczeństwa będzie ona wykonana, jakie bedzie prawdopodobienstwo awraii z rożnych powodów , jaka odpornosc systemu na bledy ludzkie.
- W oparciu o jakie prawo i jakie procedury i standardy bedzie ona dzialac a ludzie pracowac w niej ?
- Czy powstanie i jaki system szybkiego powiadamiania i ewakuacji ludnosci na terenie powiatu Wejherowskiego, Puckiego i ogolnie w 3M ?

NIC NIE WIADOMO.
Wiadomo tyle że jest pełny bełkot - bedzie bezpieczna (ale nie w 100% bo to niemozliwe)

Na zachętę , w tym 2 awarie miały miejsce w POLSCE i NIE POINFORMOWANO nas o tym.

1951 – nuklearny opad spowodowany próbami atomowymi podczas zimnej wojny uznano za przyczynę 15000 zgonów na nowotwory wśród obywateli USA. Odwołując się do amerykańskiego Narodowego Instytutu Nowotworów i Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, przewiduje się, że opad z prób jądrowych na otwartej przestrzeni spowoduje kolejne 80000 nowotworów. Przewidywania te potwierdził amerykański rząd.

12.XII.1952 – eksperymentalny reaktor NRX w Chalk River, Kanada, ucierpiał w wyniku częściowego stopienia rdzenia.

21.IV.1957 – w Radzieckich zakładach Mayak nastąpiła samopodtrzymująca się reakcja w roztworze azotanu wysokowzbogaconego uranu. Sześć osób zostało rannych, ale żadne tereny zewnętrzne nie zostały skażone.

10.X.1957 – katastrofa w Windscale, Wlk. Brytania. Promieniowanie uwolnione podczas zapalenia grafitowego rdzenia reaktora naraziło pracowników na jednorazowe przyjęcie dawki 150 razy większej od normy dopuszczalnej na całe życie. Okoliczni mieszkańcy otrzymali dawki dziesięciokrotnie większe od dopuszczalnych norm. Rząd zadecydował o nieewakuowaniu terenu.

7.XII.1957 – pożar reaktora w Windscale wywołał opad radioaktywny. Stwierdzono 33 zgony i kilka przypadków zachorowań na raka.

Zima 1957-1958 – seria wypadków w rosyjskim Kysztymie na Uralu. Ostatni z nich doprowadził do eksplozji w składowisku radioaktywnych odpadów. Ofiary widziane ze skórą schodzącą z twarzy, rąk i innych odsłoniętych części ciała. 200 osób zginęło, a tysiące odniosło obrażenia. Skażenie objęło obszar 23 000 km2, napromieniowanych zostało kilkaset tysięcy ludzi. Władze przez lata ukrywały prawdę o katastrofie, 30 skażonych wiosek usunięto z sowieckich map. Wg niezależnych źródeł pełna liczba ofiar może dochodzić do kilkunastu tysięcy.

26.VII.1959 – stopienie rdzenia w Kalifornijskim, chłodzonym sodem, reaktorze Edison Santa Susana. 10 z 43 zbiorników paliwa zostało uszkodzonych uwalniając radioaktywne skażenie.

3.IV.1960 – stopienie pojemników z paliwem i wyciek radioaktywnego materiału podczas testu reaktora Waltz Mills w USA.

3.I.1961 – katastrofa w Idaho Falls, USA. Pręty kontrolne przypadkowo wycofane z rdzenia eksperymentalnego reaktora wojskowego. Doprowadziło to do wybuchu pary który zabił trzech techników.

4.VII.1961 – awaria na pokładzie sowieckiego okrętu podwodnego K-19. Kapitan i kilku marynarzy wykazało się niezwykłą odwagą, wchodząc do komory reaktora bez zabezpieczenia, aby naprawić zniszczony układ chłodzenia. Siedmiu natychmiastowo okupiło to życiem; choroba popromienna zabiła potem dalszych 20 osób.

14.VII.1961 ZSRR – spontaniczna reakcja łańcuchowa w zakładach wzbogacania uranu w Syberyjskim Kombinacie Chemicznym Seversk.
Sierpień 1961 – ZSRR, test najpotężniejszej dotychczas bomby o mocy 58 megaton trotylu.

4.I.1965 - wyciek 6,5 kg plutonu z zakładu przerobu wypalonego paliwa w Sawannah River, USA.

1965 – między 1957 a 1965 100 kg militarnej jakości uranu 235 zniknęło z zakładu odzyskiwania nuklearnych resztek w Pensylwanii.

10.V.1965 – przypadkowy wyciek skażonej wody w Sawannah River, USA.

5.X.1966 – rdzeń eksperymentalnego reaktora w Detroid, USA uległ stopieniu. Przyczyną była awaria systemu chłodzenia płynnym sodem.
Wiosna 1967 – w wyniku suszy doszło do częściowego odparowania wody w jeziorze Karaczaj, do którego spuszczano ścieki z zakładów Mayak na Uralu. Odkryte zostało ok. 5 ha skażonych terenów z których silne wiatry wywiały radioaktywny pył. Obszar o powierzchni 1800 km2 został skażony izotopami cezu i strontu.

1968 – statek Scheersberg-A transportujący 200 ton uranu z Antwerp do Genui zamiast do celu, dotarł do Iskenderun w Turcji, bez swojego załadunku. Po latach jego właściciel został zidentyfikowany jako agent izraelskiego wywiadu.

21.I.1969 – usterka układu chłodzenia w podziemnej elektrowni w Lucens Vaud, Szwajcaria doprowadziła do częściowego stopienia podziemnego reaktora i wycieku do jaskini, w której się znajdował. Jaskinie zostały zaplombowane.

23.XI.1969 – radioaktywne skażenie atmosfery podczas nieudanego startu radzieckiego statku kosmicznego.

1971 – Malcolm Patterson zmarł w wieku 36 lat z powodu białaczki po 13-tu latach pracy w Windscale. Brytyjskie Paliwa Nuklearne (British Nuclear Fuels) przyjęły odpowiedzialność i wypłaciły wdowie 75000 funtów odszkodowania.

12.IV.1972 – Podczas przypadkowego otwarcia stabilizatora ciśnienia reaktora Wuergassen doszło do dużej emisji pary i radioaktywnego skażenia wody w rzece Weser.

24.IX.1973 – w wyniku technicznej usterki 35-ciu pracowników zakładu przerobu wypalonego paliwa w Sellafield, Wlk. Brytania, zostało napromieniowanych.

16.II.1973 – statek transportujący radioaktywny kobalt 60 zaginął na Morzu Północnym.

8.I.1975 – przypadkowy wyciek materiałów radioaktywnych w elektrowni Mihama, Japonia.

22.III.1975 – w wyniku ludzkiego błędu doszło do pożaru instalacji elektrycznej w reaktorze Brown`s Ferry w Decatur, Alabama. Spłonęły kable kontrolujące zabezpieczenia, woda chłodząca spadła do niebezpiecznego poziomu. Katastrofie zapobiegł system awaryjny.

7.XII.1975 – w elektrowni atomowej w Greifswaldzie, Niemcy spięcie spowodowane pomyłką elektryka rozpętało pożar, który niemal spowodował stopienie reaktora.

1976 – seria awarii w Windscale, Wlk. Brytania:
styczeń – wyciek radioaktywnych materiałów z powodu korozji zbiorników w składzie.
kwiecień – wyciek radioaktywnych odpadów z przerdzewiałych stalowych kotłów.
październik – pracownicy wystawieni na promieniowanie wielokrotnie przekraczjące dopuszczalne normy.
listopad – wyciek radioaktywnych odpadów skaził trytem pobliską plażę.

Ogółem w 1976r. każdego dnia około 100 galonów skażonej wody wyciekało z silosów w składzie odpadów. Incydenty te były ukrywane przez dwa miesiące. Ich ujawnienie doprowadziło do publicznego śledztwa ws. Windscale.

11.II.1976, ZSRR – kolejny wypadek w zakładach Mayak. Kontener zawierający ciecz z procesu ekstrakcji plutonu eksplodował. Wypadek był spowodowany też przez błąd niedostatecznie wykwalifikowanego personelu. Duże tereny kombinatu zostały zniszczone a sąsiednie wydziały produkcyjne skażone. Ofiar w ludziach nie było.

20.V.1978 – wokół niemieckiej elektrowni Isar wykryto radioaktywne skażenia poza strefą kontrolną.

Lipiec 1978 – uwolnienie dwóch ton radioaktywnej pary z elektrowni Brunsbuettel w Niemczech.


1979, Polska - w reaktorze Maria w Świerku był prowadzony przez A. Strupczewskiego (obecnie czołowy proatomowy lobbysta) eksperyment nt. wyłączenia chłodzenia w pręcie paliwowym. Skutkiem rozszczelnienia nastąpił znaczny wzrost promieniowania. Pozostawiony technik był bezradny. Nastąpiło skażenie całego reaktora i budynku. Obsługa reaktora i wielotysięczna załoga Instytutu Badań Jądrowych w Świerku nie była poinformowana ani przed, ani po wypadku. Sprzątaczki zmuszono do zmywania skażeń wodą i szmatami bez uprzedzenia, że mają do czynienia z radioaktywnym skażeniem. Nikt do dziś nie poniósł odpowiedzialności, sprawę utajniono.

28.III.1979 – katastrofa w Three Mile Island. Najpoważniejszy wypadek w historii energetyki jądrowej w USA. Seria błędnych decyzji, podejmowanych w panice omal nie doprowadziła do nieobliczalnej w skutkach katastrofy. W położonej w pobliżu 50-cio tysięcznego miasta Harrisburg elektrowni doszło do stopienia rdzenia. Mimo, że nie doszło do eksplozji, do środowiska przedostaje się 13 milionów kiurów w formie radioaktywnych wyziewów. W gazach odlotowych stwierdzoną małą ilość niebezpiecznego jodu-131, mogącego kumulować się w tarczycach dzieci. Wg badań epidemiologicznych prof. Steva Wing`a z Uniwersytetu Północnej Karoliny odsetek przypadków białaczki wśród okolicznych mieszkańców wzrósł o 600-700%, a nowotworów płuc o 300-400%. Likwidacja skutków wypadku trwała do 1990r. i kosztowała prawie miliard dolarów.

18.VII.1979 – radioaktywne skażenie rzeki Rio Puerco w Nowym Mexyku, USA po zawaleniu się ściany kopalni uranu.

7.VIII.1979 – duża emisja uranu do środowiska w tajnej elektrowni w Tennessee, USA. Około 1000 ludzi zostało napromieniowanych dawką 5-krotnie przekraczającą dawkę roczną.

4.X.1981 – wyciek promieniotwórczego jodu 131 w Sellafield, Wlk. Brytania. Poziom radiacji 300 razy przekroczył dopuszczalne normy.

11.II.1981 – ośmiu robotników zostało skażonych, gdy 100 000 galonów wody wyciekło z budynku w Tennessee Valley Authority's Sequoyah, USA.

11.II.1981 – około 45 robotników zostało napromieniowanych w czasie remontu w japońskiej EJ Tsuruga.

1.II.1982 – wyciek 100 m3 radioaktywnej wody w elektrowni jądrowej w Salem, USA.

16.XI.1983 – przypadkowy rozładunek wysoko aktywnych odpadów do morza w Sellafield.
Grudzień 1983 – techniczny błąd spowodował wyciek jodu 131 z elektrowni jądrowej w Philipsburg w Niemczech.

Marzec 1984 – Juarez, Meksyk. Urządzenie napromieniowujące nowotwory, sprzedane do hurtowni złomu. Myśląc że świetlisty proszek wyciekający z maszyny to substancja lecznicza ludzie nacierali nim ciała. Kiedy zaczęło to wywoływać oparzenia, próbowali zmyć go, skażając w ten sposób swoje domy i kanalizację. Wieści o skażeniu wywołały w mieście panikę. Wielu ludzi zostało skażonych w ambulansach, które wcześniej wiozły napromieniowanych, bo nikt nie pomyślał o ich odkażeniu. U dwustu osób stwierdzono chorobę popromienną, 5 zmarło w wyniku radioaktywnego zatrucia. Ilość radioaktywnego cezu 137 – proszku który wywołał wypadek mieściła się w pudełku od zapałek.

27.VI.1985, Rosja – eksplozja rury z parą podczas testów w pierwszym bloku EJ Balakovo. 13 osób zginęło.

10.VIII.1985 – w czasie remontu okrętu o napędzie jądrowym nastąpił wybuch w stoczni Szkotowo-22 który zabił 10 osób i spowodował śmierć wielu innych z powodu radiacji.

6.I.1986 – jedna osoba zginęła, a 100 zostało rannych gdy w Oklahomie przypadkiem ogrzano cylinder zawierający materiały promieniotwórcze. Ewakuowano ponad 130 tys. ludzi z terenów wokół elektrowni.

26.IV.1986 – katastrofa w Czernobylu, Ukraina. Największa katastrofa w historii cywilnej energetyki jądrowej. W niebezpiecznego eksperymentu doszło do wybuchu bloku IV elektrowni im. Lenina. Wybuch wytworzył chmurę radioaktywnych odpadów, która rozprzestrzeniła się nad zachodnią częścią Związku Radzieckiego, Europą Wschodnią, Skandynawią, Wielką Brytanią i zachodnimi terenami USA. Wielkie obszary Ukrainy, Białorusi i Rosji zostały poważnie skażone, co zmusiło władze do ewakuacji i przesiedlenia ponad 200 000 ludzi. Ponad 60% opadu radioaktywnego znalazło się na ziemiach Białorusi. Do najgroźniejszych izotopów, które dostały się do atmosfery w wyniku wybuchu zalicza się: J-131, Cs-134, Cs-137, Ru-103, Ce-144, Sr-89, Sr-90 oraz Pu-239. Władze ZSRR starały się ukryć przed światem katastrofę, jak i liczbę poszkodowanych. W celu zmniejszenia rzeczywistej liczby ofiar (zmarłych i cierpiących na chorobę popromienną) 5-krotnie zwiększono dopuszczalną dla człowieka dawkę promieniowania, wpisywano fikcyjne dawki otrzymane przez osoby biorące udział w akcji ratowniczej, zakazano rejestrowania chorób nowotworowych i uszkodzeń płodów (deformacje, martwe urodzenia). Działania te wpłynęły na oficjalną wersję skutków katastrofy (30 ofiar śmiertelnych, 200 chorych na chorobę popromienną) podawaną przez media, prasę i podręczniki akademickie. Faktycznie liczba ofiar była o wiele większa, a długofalowe skutki dla mieszkańców okolic elektrowni jak i całej Europy, na którą opadł promieniotwórczy pył, nie oszacowane. Szacunkowe przewidywania co do liczby osób, które umrą na raka oraz choroby układu krwionośnego i oddechowego w związku z tą katastrofą mieszczą się w przedziale 4000 – 100 000.

13.VIII.1987 – skażenie w Goiânii, Brazylia. W wyniku napromieniowania zmarło kilka osób, ponad 100 tys zostało narażone na skażenia radioaktywne.

1988 – uwolnienie do atmosfery trytu z Bruyere le Chatel – francuskiego atomowego kompleksu militarnego.

18.I.1989 – ośmiu pracowników napromieniowanych podczas prac remontowych w Savannah River, USA.

1990 – odkrycie związku między promieniowaniem przyjmowanym przez mężczyzn pracujących w Sellafield, Wlk. Brytania, a przypadkami białaczki i chłoniaka u ich dzieci.

8.IX.1991 – wyciek radioaktywnej pary w EJ Barsebeck, Szwecja.

1991 – drugi pożar w Czernobylu, pożar turbogeneratora w bloku nr 2. Doszło do niewielkiej emisja substancji promieniotwórczych, brak ofiar śmiertelnych.

1992 – pęknięcie rury i radioaktywny wyciek w EJ Tarapur, Indie.

24.III.1992 – radioaktywny jod i inne substancje wydostały się do atmosfery po obniżeniu ciśnienia w reaktorze w Sosnowym Borze, Rosja.

20.VII.1992 – emisja radioaktywnego gazu po eksplozji rury w litewskiej EJ Ignalina.

Maj 1992, Polska – na początku maja w Instytucie Energii Atomowej w Świerku nastąpił wyciek substancji radioaktywnych. Społeczeństwa nie poinformowano.

Listopad 1992 – najgorszy wypadek radiacyjny we Francji. Do akceleratora weszło 3 robotników, bez kombinezonów ochronnych i zginęło od napromieniowania.

21.III.1993 – podczas trzech kolejnych wypadków pracownicy EJ Kuosheng na Tajwanie wystawieni na wysoki poziom promieniowania.

17,VII.1993 Rosja – eksplozja w zakładach odzysku plutonu Mayak koło Czelabińska. Uwolnienie radioaktywnego skażenia.

28.VII. 1993 Rosja – dwóch żołnierzy marynarki ukradło dwa świeże pręty paliwowe z magazynu w Murmańsku.

4.II.1994 – radioaktywne skażenie zakładu przerobu wypalonego paliwa w Mayak, Rosja.

23.III.1994 – radioaktywny wyciek w Mayak, Rosja.

13.VI.1994 – w niemieckim Landstadt aresztowano kilka osób za osiadanie wysoko wzbogaconego uranu.

14.V.1995 – ponad 80 ton ciężkiej wody uwolnione z elektrowni Bruce w Kanadzie. Przez kolejne trzy dni radioaktywny tryt uwalniał się do atmosfery.

6.VI.1995, Czechy – praska policja przechwyciła wysoko wzbogacony uran.

14.VI.1995, Rosja – policja aresztowała posiadacza wysoko wzbogaconego uranu skradzionego z nuklearnych zakładów.
Listopad 1995 – kolejny wypadek w Czernobylu – jedna osoba zmarła od napromieniowania gdy z jednego z reaktorów usuwano paliwo i prawdopodobnie pręty wysypały się z kontenerów.

8.XII.1995 – pożar sodu w reaktorze powielającym prędkim Monju w Japonii. W jego wyniku, wybudowana kosztem 600 mld jenów konstrukcja, po czterech miesiącach funkcjonowania musiała zostać zamknięta i pozostaje zamknięta do dziś. Japońską opinię publiczną wzburzył fakt, że zarząd elektrowni sfałszował raporty i nagranie wideo dokumentujące przebieg awarii oraz zakazał pracownikom opowiadania o zdarzeniu.

Grudzień 1996 - przeciek w EJ Tsuruga, Japonia, który doprowadził do zamknięcia elektrowni.

1997, Japonia – pożar w zakładzie przerobu paliwa Tokaimura trwający 10 godzin spowodował wybuch, napromieniowanie przynajmniej 37 pracowników oraz uwolnienie 10 mld bekereli radionuklidów do otoczenia. Radioaktywny cez wykrywano nawet 160km od zakładu.

Marzec 1997 – rosyjski naukowiec zmarł w wyniku napromieniowania 3 dni wcześniej podczas wypadku w laboratorium badawczym Arzamas16.

8.IV.1997 – Greenpeace ujawnia, że poziom radiacji na plażach w pobliżu francuskiego La Hauge przekracza poziom tła 3900 razy.

14.IV.1997 – radioaktywny tryt uwolniony podczas wypadku w japońskiej EJ Fugen.

Październik 1997 – beczka radioaktywnego cezu znaleziona w skupie miedzi w Hettstadt, Niemcy.

1998 – w składowisku oficjalnie niskoaktywnych odpadów w Drigg, blisko Sellafield, odkryto wysokoaktywny węgiel C-14.
Październik 1998 - French Atomic Energy Commission wykryła odpady zawierające uran potajemnie przechowywane na terenie elektrowni już od lat 70-tych . Eksperci ostrzegali, że woda deszczowa wymywa uran do wód gruntowych. Odpady te schowane były w kopcu ziemi 6-cio metrowej wysokości. Pochodziły z sektora militarnego.

26.V.1999 Kanada – czterech pracowników kompleksu Chalk River skażonych plutonem.

29.V.1999 Bułgaria – udaremniona próba przemytu wysoko wzbogaconego uranu

Lipiec 1999 – wyciek 50 ton skażonej "wody" z EJ Tsuruga, Japonia. Pod wpływem korozji pękły rury, które teoretycznie miały być na korozję odporne.

Sierpień 1999 – katastrofa w Tokaimura, Japonia.
Pracownicy zakładów przerobu paliwa przypadkowo doprowadzili do rozpoczęcia reakcji rozszczepienia. Doprowadziło to do wyrzucenia radioaktywnych gazów do atmosfery. 300 000 ludzi mieszkających w obrębie 10 km od miejsca wypadku dostało nakaz nieopuszczania domów i szczelnego zamknięcia okien. Niemniej ów nakaz nie został ogłoszony od razu. Radioaktywne skażenie przekroczyło normy do 15000 razy, podczas kiedy nieświadomi ludzie przebywali na otwartym powietrzu. Ponad 600 osób (w tym pracownicy sąsiednich firm) zostało silnie napromieniowanych, a 3 doznało poparzeń. Sytuacja została opanowana po 20 godzinach. Budynek pozostaje radioaktywny, prawdopodobnie nigdy już nie będzie mógł być uruchomiony. 2 pracowników zmarło. Rok później wyszło na jaw, że istotne dane dotyczące bezpieczeństwa oraz raporty z inspekcji dziesiątek reaktorów były fałszowane w celu uniknięcia kosztownych napraw i długich przestojów

2.X.1999, Kirgistan – aresztowanie dwóch osób podczas próby sprzedaży plutonu.

18.X.1999 – senat USA odrzuca traktat o zaprzestaniu prób nuklearnych.
2000 – rozpoczęcie programu odkażenia składów broni w Aldermaston i Burgfield, Wlk. Brytania. Ma on potrwać 70 lat, koszty, które poniesie brytyjski podatnik, szacuje się na 2 miliardy funtów.

28.VI.2000 – pożar lasów wokół amerykańskich zakładów nuklearnych Hanford spowodował radioaktywne skażenie otoczenia.

10.X.2000, Czechy - uruchomienie elektrowni atomowej w Temelinie. Nie zważając na nieszczelności w układzie chłodzenia, występujące od kilku dni, Urząd Kontroli Bezpieczeństwa Atomowego w Pradze uznał, iż siłownia spełnia wymogi bezpieczeństwa.

23.IV.2001, Francja – naruszenie zasad bezpieczeństwa podczas przeładunku paliwa w EJ Dampierre mogło doprowadzić do przedwczesnego uruchomienia reakcji krytycznej.

5.VII.2001, Niemcy – potwierdzenie kradzieży tlenku plutonu z eksperymentalnego zakładu przerobu paliwa Karlsruhe.

Marzec 2002, USA – podczas prac remontowych wykryto długo nie zauważaną korozję zbiornika ciśnieniowego reaktora Davis-Besse w stanie Ohio. Cudem uniknięto katastrofalnego stopienia rdzenia. Elektrownia została zamknięta na dwa lata.

Maj 2002 – odesłanie z powrotem przez rząd japoński brytyjskich statków z radioaktywnym paliwem (pluton wystarczający do wyprodukowania 70-ciu bomb), po wykryciu fałszerstw w protokołach bezpieczeństwa.

24.IX.2002, Niemcy – podczas prac oczyszczających w EJ Philippsburg radioaktywnie skażona woda przedostała się do systemu kanalizacji.

Wrzesień 2002 – British Energy, krach finansowy producenta energii dostarczającego 20% brytyjskiej elektryczności. W obliczu widma bankructwa i przerwania dostaw prądu Departament Handlu i Przemysłu musiał wkroczyć i udzielić BE finansowego wsparcia o łącznej wartości 650 mln. funtów.

13.I.2003 – 30-osobowa grupa z Greenpeace włamała się do elektrowni jądrowej Sizewell w Anglii. Udało im się dostać aż na kopułę ponad reaktorem w Sizewell B (typ PWR, moc 1250 MWe).Dokonali tego przy użyciu lin, drabiny, haków i przecinaków do drutu (materiały o wartości około 50$). Celem Zielonych było udowodnienie, że strategiczne obiekty są niedostatecznie chronione.

28.I.2003 – około 206 kg plutonu zginęło z japońskiego zakładu przerobu paliwa jądrowego. Tamtejsi specjaliści zapewniają jednak, że chodzi raczej o błąd w obliczeniach podczas przetwarzania plutonu niż kradzież. Dodajmy, że do wyprodukowania pocisku atomowego potrzeba 5-8 kilogramów plutonu.

28.II.2003, Polska – pracownicy upadłej Huty Zygmunt w Bytomiu Łagiewnikach zauważyli, że ktoś włamał się do magazynku i wyniósł sześć 50-kilogramowych, ołowianych walców, w których znajdował się radioaktywny kobalt.

24.IV.2003, Rosja – radioaktywne aerozole uwolnione podczas prac remontowych w zakładach Mayak.

10.IV.2003 – przegrzanie 30 elementów paliwowych w EJ Paks, Węgry, doprowadziło do odparowania wody chłodzącej reaktor. Spanikowani pracownicy wylali na nie strumień zimnej wody, przez co pręty paliwowe rozpadły się na drobny proszek. W tym momencie, według fizyków jądrowych, mogła nastąpić niekontrolowana reakcja łańcuchowa. Nastąpiło masowe uwolnienie radioaktywnych gazów, które w wysokim stężeniu dostały się do opuszczonej w panice hali, a następnie zostały wypompowane do atmosfery. Według ekspertów niewiele brakowało do katastrofy na miarę Czernobyla.

Grudzień 2003, Francja – Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego musiała uruchomić centrum kryzysowe w związku z ulewnymi deszczami, jakie spadły w dolnym biegu rzeki Rodan. Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego zamknięto dwa reaktory ze względu na szkody spowodowane przez powódź.

25.IV.2004, Niemcy – uwolnienie radioaktywnie skażonej wody, podczas prac konserwujących w EJ Philipsburg.

10.VIII.2004, Japonia – wybuch pary w EJ Mihama zabił 5 osób i zranił 6 kolejnych. Mimo że do wypadku doszło w ”niejądrowej” części zakładu, w
2006 sąd nakazał jego zamknięcie, gdyż nie był właściwie zabezpieczony na wypadek trzęsienia ziemi.

21.XII.2004, Czechy – 20 tysięcy litrów radioaktywnej wody wyciekło z elektrowni atomowej w Temelinie na południu Czech. Rzecznik elektrowni Milan Nebesarz uspokaja, że do zdarzenia doszło w tzw. pasie kontrolnym, a skażona woda nie wydostała się poza hermetycznie zamkniętą przestrzeń. Dlatego awaria nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Austriacka agencja prasowa APA podała, że to już 74. awaria w elektrowni od czasu uruchomienia reaktora, co - według niej - dowodzi, że właściciele sobie z nią nie radzą. Austriacy mieszkający przy granicy (60 km od Temelina) od dawna domagają się zamknięcia elektrowni.

22.IV.2005 – w brytyjskich zakładach Sellafield wykryto trwający od kilku miesięcy wyciek silnie radioaktywnej cieczy. Wskazania czujników bezpieczeństwa były ignorowane. Na szczęście skażenie nie wydostało się poza teren zakładu.

30.V.2006, Francja – jednej z najbardziej znanych ikon francuskiej kultury, winu musującemu Champagne, grozi skażenie radioaktywne na skutek przecieków ze znajdującego się w okolicy składowiska odpadów radioaktywnych. W wodach gruntowych niecałe 10 kilometrów do szampańskich winnic już stwierdzono skażenie. Składowisko De l'Aube zbudowane w Soulaine, we Wschodniej Francji, przechowuje odpady radioaktywne pochodzące od Electricité de France (EdF), a także z zagranicy, co zgodnie z literą francuskiego prawa jest nielegalne. Gdy De l'Aube zostanie zapełnione, z ponad milionem metrów kwadratowych odpadów w tym radioaktywnego plutonu, stanie się jednym z największych takich miejsc na świecie. Przecieki mają miejsce także w Normandii, gdzie poziom radioaktywności wód gruntowych nawet 90-krotnie przekracza unijne normy. Rolnicy korzystają z tych wód, a skażenie rozprzestrzenia się po okolicy. Skażenie, do jakiego doszło w Normandii, a teraz w Szampanii jest wymownym dowodem na to, że “czysta” energia atomowa nie istnieje.

9.IX.2006 – badawczy reaktor jądrowy w norweskim Kjeller został zamknięty w sobotę rano z powodu wycieku radioaktywnego. Poziom promieniowania w budynku otaczającym reaktor wzrósł. Pracownicy wyłączyli reaktor i zamknęli otaczającą go stalową osłonę, w celu niedopuszczenia do skażenia otoczenia.

8.XI.2006 – wysiadło chłodzenie reaktora w elektrowni w południowej Ukrainie. Na szczęście zadziałały zabezpieczenia i wyłączyły system, zanim doszło do eksplozji. Władze uspokajają, że radioaktywne paliwo nie dostało się do atmosfery. Reaktor zaczął gwałtownie się nagrzewać. Rozdzwoniły się alarmy, do elektrowni już jechały wozy ratowników. Wszystko przez to, że reaktor był przeciążony. Bo drugi blok w tej elektrowni przechodzi właśnie rutynowy przegląd i nie działa. Dlatego ten musiał pracować za dwóch. By go schłodzić, użyto zapasowych systemów chłodzenia, które nie wytrzymały.

8.II.2007 – wyłączenie czterech z 10 reaktorów w szwedzkich elektrowniach atomowych. We wszystkich przypadkach zdecydowano się na ten krok z powodów bezpieczeństwa. W dwóch reaktorach stwierdzono nadmierne stwardnienie gumowej izolacji. Inny reaktor miał problemy z chłodzeniem, a w kolejnym nie można było prawidłowo odczytać danych o pracy urządzenia. Do tej pory nie wiadomo, kiedy reaktory zostaną ponownie uruchomione. To poważny problem dla Szwedów, którzy około połowy energii elektrycznej otrzymują ze swoich elektrowni atomowych. Szczególnie dotkliwe jest wyłączenie dwóch z trzech reaktorów w elektrowni Forsmak. Ten zakład, który należy do szwedzkiego koncernu Vattenfall i niemieckiego E.ON, dostarcza aż jedną szóstą energii w Szwecji, głównie dla Sztokholmu. Plaga awarii dotknęła szwedzkie elektrownie atomowe już w połowie zeszłego roku. Wtedy - głównie z powodów bezpieczeństwa - wyłączono na kilka miesięcy aż pięć z 10 reaktorów. Spowodowało to nagły wzrost cen energii w Szwecji.

1.III.2007, Niemcy – w ogródku leczącego się psychiatrycznie, byłego sprzątacza elektrowni jądrowej Wurgassen, policja znalazła 14 prętów paliwowych.

28.VI.2007 – odłączenie od sieci niemieckiej EJ Krümmel po pożarze transformatora. Operator elektrowni próbował ukryć wypadek przed opinią publiczną. Elektrownia pozostała wyłączona przez dwa lata.

18.VII.2007, Japonia – kolejny wyciek radioaktywny. Około 100 kadzi zawierających płynne odpady o niskim stopniu radioaktywności przewróciło się w elektrowni jądrowej Kashiwazaki-Kariwa na skutek poniedziałkowego trzęsienia ziemi w Japonii. Koncern Tokyo Electric, zarządzający japońskimi elektrowniami atomowymi, potwierdził wykrycie kolejnego wycieku materiałów radioaktywnych.

10.X.2007 – ośmiu byłych dyrektorów ośrodka badań nuklearnych w miejscowości Rotondella, koło Matery na południu Włoch, jest podejrzanych o udział w nielegalnej produkcji plutonu, handel substancjami radioaktywnymi i łamanie przepisów dotyczących ich składowania. Okazało się, że pluton oraz groźne odpady radioaktywne "znikają" z ośrodka. Dopiero pięć lat później śledczy odkryli, że kontrolę nad tymi materiałami przejęła mafia, która dostarczała nawet statki do ich przewozu. Substancje te trafiały między innymi do Somalii, ale część odpadów wyrzucano do morza lub zakopywano w miejscowości Pisticci niedaleko centrum badań nuklearnych. Przed kilkoma dniami prokurator nakazał przekopanie terenu w tej okolicy. Ilość przejętych przez mafię substancji była ogromna - szacuje się, iż było to co najmniej 600 pojemników. Kiedy w 1995 roku jeden z kapitanów włoskiej marynarki wojennej rozpoczął współpracę z prokuraturą antymafijną, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach.

25.X.2007, Rosja – naruszenie zasad bezpieczeństwa spowodowało radioaktywny wyciek w zakładach nuklearnych Mayak na Uralu.
Z powodu wadliwego zaworu nastąpił wyciek ze zbiornika z płynnymi odpadami radioaktywnymi. Zanieczyszczeniu uległa droga na terenie zakładów na długości 1,5 km.

2.XI.2007 – PHOENIX, USA Elektrownia jądrowa została zamknięta po tym jak ochrona znalazła bombę rurową w ciężarówce należącej do kontraktowego pracownika. Władze amerykańskie twierdzą, że Al Kaida wciągnęła elektrownie atomowe na listę potencjalnych celów, w związku z czym rozważane jest wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów i programów bezpieczeństwa przy zatrudnianiu pracowników.

13.XI.2007 Bośnia i Hercegowina – kradzież tony napromieniowanych pojemników z piwnicy szpitala Banja Luce.

15.IV.2008 – hiszpańska Rada Bezpieczeństwa Nuklearnego (CSN) nakazała przebadanie 800 osób w celu sprawdzenia, czy wyciek radioaktywny, do którego doszło 28 listopada w elektrowni atomowej w Asco koło Tarragony, rzeczywiście nie był niebezpieczny, tak jak to twierdzą operatorzy elektrowni. O wycieku radioaktywnym w katalońskiej elektrowni atomowej poinformowano dopiero pod koniec marca, a więc z czteromiesięcznym opóźnieniem.

20.V.2008 – na skutek trzęsienia ziemi zostało uszkodzonych kilka chińskich "obiektów nuklearnych" - potwierdza agencja Xinhua. Według oficjalnych komunikatów, "wykryto ponad 30 obiektów wydzielających promieniowanie, ale większość z nich już zabezpieczono". Obecnie nie ma zagrożenia - zapewniają władze. Światowe agencje przypominają jednak, że wcześniej władze chińskie twierdziły, iż wszystkie obiekty nuklearne na obszarze dotkniętym trzęsieniem ziemi są bezpieczne. Podważa to wiarygodność obecnych chińskich zapewnień o tym, że sytuacja jest pod kontrolą. Trzęsienie ziemi zniszczyło m.in. reaktory atomowe używane do celów cywilnych - obiekty energetyczne, naukowe i medyczne. Jednak francuskie źródła mówią też o obiektach do produkcji paliwa nuklearnego i o dwóch bazach broni jądrowej. Kilka dni temu "New York Times" pisał, że w Syczuanie znajduje się też fabryka głowic nuklearnych. W wydrążonych w skale tunelach mieszczą się tajne składy pocisków jądrowych. Na skutek trzęsienia ziemi tunele te mogły ulec zniszczeniu. Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, czy doszło do napromieniowania jakiegoś terenu, takiego jak miało miejsce po katastrofie w Czarnobylu. Chińskie władze będą zapewne starały się ukryć niewygodne dla siebie informacje.

7.VI.2008 – z tygodniowym opóźnieniem władze kompanii Energoatom, operatora ukraińskich elektrowni atomowych, poinformowały, że 29 maja w elektrowni atomowej w Równem doszło do awarii, choć bez wycieku radioaktywnego. Na jednym z 11 tysięcy generatorów pary wykryto nieszczelność. Wyciek wynosił 3 litry na godzinę przy dopuszczalnym poziomie 4 litrów na godzinę – poinformował dyrektor wykonawczy Energoatomu Wiktor Stowbun. Ukraińskie media zarzucają władzom świadome dezinformowanie opinii publicznej, gdyż w reakcji na plotkę o radioaktywnym wycieku w Równem, Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych konsekwentnie utrzymywało, iż ukraińskie elektrownie atomowe pracują bez najmniejszych zakłóceń.

7.VII.2008, Francja – 30 tysięcy litrów skażonej uranem wody pochodzącej z elektrowni jądrowej Tricastin skaziło glebę i 2 rzeki. Lokalne władze natychmiast zakazały picia wody z zagrożonego terenu, łowienia ryb, pływania i uprawiania sportów wodnych oraz używania wody ze skażonych rzek do podlewania zbiorów. Miejscowi producenci wina rozważają podanie do sądu EJ Tricastin ze względu na utratę marki produkowanego wina. Co więcej, wykryto skażenie gruntu, które musiało nastąpić w poprzednich latach. W październiku 1998 French Atomic Energy Commission wykryła odpady zawierające uran potajemnie przechowywany na terenie elektrowni już od lat 70-tych . Eksperci już wtedy ostrzegali, że woda deszczowa wymywa uran do wód gruntowych. Odpady te schowane były w kopcu ziemi 6-cio metrowej wysokości.

18.VII.2008, Francja – Romans-sur-Isère, zakład przetwarzania paliwa jądrowego. Z pękniętej rury sączył się wzbogacony uran.

18.VII.2008, Francja – elektrownia jądrowa w dolinie Rhône, na południu od Lyonu. 15 pracowników wystawionych na kontakt z promieniotwórczym kobaltem.

24.VII.2008 – podczas kolejnej awarii francuskiej EJ Tricastin zostaje napromieniowanych 100 pracowników.

7.VIII.2008 – z amerykańskiej łodzi podwodnej, która pływała po wodach Japonii i innych państw azjatyckich, przez dwa lata wyciekały śladowe ilości substancji radioaktywnej - poinformowali przedstawiciele marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Strona amerykańska nie podała dokładnych danych, ale utrzymuje, że poziom był "mało istotny" i "niezwykle niski".

24.VIII.2008 – wielki pożar w hiszpańskiej elektrowni atomowej Vandelios II. Przez dwie godziny strażacy walczyli z ogniem, który wybuchł w jednym z generatorów. Choć z reaktora nie wyciekło radioaktywne paliwo to i tak elektrownię trzeba było wyłączyć.

29.VIII.2008 – belgijskie władze zmieniły zdanie i zakazały mieszkańcom walońskiej gminy Fleurus spożywania miejscowych warzyw, owoców, mleka i wody deszczowej. To skutek wycieku radioaktywnego jodu, do którego doszło w ubiegły weekend w laboratorium IRE. Jeszcze we wtorek - w reakcji na weekendowe doniesienia o wycieku jodu - Bruksela uspokajała, że nie ma żadnego zagrożenia dla ludności, ani dla środowiska naturalnego. W czwartek wieczorem władze zmieniły zdanie, gdy okazało się, że w próbkach trawy poziom radioaktywności był dużo wyższy niż szacowano. Już w piątek rano na ulice miasta Fleurus we wschodniej Belgii skierowano policyjne samochody nadające ostrzegawcze komunikaty.

8.IX.2008, Francja – podczas prac konserwacyjnych w EJ Tricastin, zostały uszkodzone dwie jednostki zawierające substancje materiałów paliwa rozszczepialnego, które robotnicy chcieli usunąć, operacja została całkowicie zatrzymana a całe pomieszczenie ewakuowano.

22.X.2008 – amerykańska firma Otis wymienia w ponad 550 windach we Francji przyciski, ponieważ okazały się one ... napromieniowane. Francuski urząd bezpieczeństwa atomowego (ASN) poinformował, że ok. 20 pracowników firmy Mafelec - francuskiego poddostawcy Otisa - zostało napromieniowanych. Byli narażeni na dawkę promieniowania trzykrotnie większą od dopuszczalnej. Jako źródło promieniowania eksperci ASN zidentyfikowali przyciski wind, skażone radioaktywnym kobaltem-60. Według ASN skażone wyroby z Indii trafiły do różnych krajów, m.in. do Szwecji i Niemiec.

9.IX.2008 – trzej Chińczycy kupili w Kirgistanie za 2 tys. dolarów kulę zubożonego uranu. Następnie udało im się przemycić 270 kilogramowy kawał metalu do Chin.

3.XI.2008 – przez Europę jechał radioaktywny pociąg. Gdy tylko zatrzymał się na stacji, serbscy celnicy niemal natychmiast wezwali radiologów. Transport złomu z Bułgarii był silnie napromieniowany. Norma była przekroczona aż 3 tysiące razy. Pociąg zawrócono. A Bułgarzy stwierdzili po prostu, że się pomylili.

13.XI.2008 – strażacy przez kilkadziesiąt minut walczyli z ogniem w reaktorze atomowym w elektrowni Onagawa w Japonii. Na szczęście reaktor, w którym wybuchł pożar, był wyłączony. Szefowie elektrowni zapewniają, że nie było żadnego wycieku. Strażacy ruszyli do akcji, gdy zobaczyli biały dym z reaktora. Na szczęście okazało się, że pożar dopiero się zaczął, a płomienie nie sięgają prętów paliwowych. Walka z ogniem trwała aż godzinę, jednak ratownikom udało się ją wygrać.

19.XI.2008 – elektrowni jądrowej w Carcassonne na południu Francji groziła eksplozja. Inspektorzy francuskiej Agencji Bezpieczeństwa Nuklearnego alarmują, że rury z płynnym gazem są tam przerdzewiałe. Na szczęście, zaczęła się już ich wymiana.

2.I.2009 – ataki rakietowe ze Strefy Gazy zmuszają coraz większą liczbę Izraelczyków do ucieczki na północ kraju, która pozostaje poza zasięgiem ostrzału. W ostatnich dniach rakiety po raz pierwszy dosięgły Beer-Szewy, która znajduje się 40 kilometrów od Gazy. Amerykańska telewizja FoxNews donosi, że izraelska armia obawia się, iż kolejnym celem może stać się Dimona - reaktor atomowy 5 kilometrów na wschód od Beer-Szewy.

28.I.2009 - wyciek 47 litrów ciężkiej wody i radioaktywnej (zawierającej tryt) w centrali Chalk River, Kanada.

4.II.2009 - zanieczyszczenie jezior w Hercegowinie francuskimi odpadami radioaktywnymi.

11.II.2009 - reporterzy francuskiej telewizji 3 podczas dziennikarskiego śledztwa wykryli iż 300 milionów ton odpadów radioaktywnych pochodzących z francuskich kopalni uranu, na przestrzeni dziesięcioleci zostało rozproszonych na wsiach, nieopodal ośrodków mieszkalnych oraz posłużyło do budowy domów, szkół i placów zabaw dla dzieci. Odpowiedzialny jest za nie francuski koncern Areva (dawniej Cogema), ale nikt nie sprawuje nad nimi kontroli. W niektórych miejscach poziom tła jest przekroczony 60 razy.

12.II.2009 - z ośrodka badań nuklearnych w Los Alamos, USA, zostało skradzionych 67 komputerów. Kierownictwo Los Alamos zaprzecza jakoby komputery zawierały ważne informacje.

13.II.2009 - w 12 niemieckich landach skonfiskowano ponad 150 ton metali radioaktywnych, pochodzących z Indii. Zanieczyszczenie spowodowane zostało przez radioaktywny izotop kobaltu60, który dotarł do Niemiec z trzech różnych fabryk hinduskich. Przy tak wysokim poziomie zanieczyszczenia, 5 ton zostało przekazanych GNS, niemieckiej spółce odpowiedzialnej za przetwarzanie odpadów nuklearnych.

22.II.2009 - trzeci wyciek radioaktywny instalacji Chalk River, Kanada, od grudnia 2008.11 litrów zanieczyszczonej wody wyciekło na zewnątrz, przyczyną były małe dziurki w rurociągu. Rurociąg został naprawiony a reaktor pozostał aktywny, wyciek nie stworzył opóźnień przy produkcji.

5.V.2009 - kolejny wypadek w EJ Paks, Węgry. Awaria nastąpiła podczas prac remontowych na jednym z bloków, a jej przyczyną było przerwanie liny nośnej wyciągarki pracującej nad otwartym reaktorem. W wyniku awarii przyrządy pomiarowe spadły do wnętrza reaktora. Podobny wypadek miał miejsce w roku 2008, z powodu nieuwagi pracowników. Warto przypomnieć że w 2003 r. w tejże elektrowni doszło do poważnego wypadku, mogącego doprowadzić do nieobliczalnej w skutkach katastrofy.

5.VII.2009, Niemcy – radioaktywna solanka wycieka z zamkniętego, nie do końca legalnego składowiska odpadów Asse II. Skorodowane, zalane wodą gruntową zbiorniki rozszczelniły się uwalniając radioaktywny roztwór.

Lipiec 2009 – seria wypadków w niemieckiej EJ Krümmel koło Hamburga. Uszkodzenia prętów sterujących i przynajmniej kilku prętów paliwowych. Zarząd przyznał, że awaria była dużo poważniejsza niż oficjalnie przekazywano wcześniej. Wokół elektrowni wykryto skażenie gleby i roślinności izotopami radioaktywnymi.

22.I.2010, Niemcy – podczas wypadku w zakładzie wzbogacania uranu Gronau w Nadrenii napromieniowany został jeden pracownik.

26.I.2010, Wielka Brytania – zasygnalizowane (od 2001 roku do końca 2009), przez pracowników centrali nuklearnych, 1.343 wypadki w Health and Safety Executive od 2001 roku do dnia dzisiejszego: 773 zaklasyfikowanych jako niegroźnych, 563 jako anomalie bezpieczeństwa, 7 jako szkodliwych.

Marzec 2010, USA – w EJ Vermont Yankee z dziurawych podziemnych rur doszło do wycieku radioaktywnej cieczy do wód gruntowych. Operator pytany wcześniej o możliwość skażenia gruntu twierdził że obiekt rur podziemnych nie posiada…

6.IV.2010, Francja – trzeci wypadek nuklearny w ciągu mniej niż trzech tygodni w centrali nuklearnej w Cattenom. Znaczący wyciek w hali maszynowej spowodowany błędem człowieka w czasie prac konserwacyjnych. Wyciek był na tyle duży, iż technicy jednostki produkcyjnej nr 2 zmuszeni byli zamknąć urządzenia.

17/18.IV.2010, Francja – wykrycie wewnętrznego skażenia (40% ponad roczny limit) pracownika przedsiębiorstwa z zewnątrz, podczas systematycznej kontroli kiedy mężczyzna opuszczał strefę nuklearną centrali w Cattenom

5.V.2010, Indie – w mieście Mayapuri, 35-letni robotnik zmarł zakażony maszyną napromieniowaną kobaltem wypuszczonym przez Uniwersytet Nowej Delhi w pobliżu stoczni.

5.V.2010, Indie – odkrycie zagrzebanych w ziemi odpadków radioaktywnych sprzed 20 lat, na terenach kampusu uniwersyteckiego w Nowej Delhi.

7.V.2010, Francja – Raport 2009 Obrony Narodowej nt. bezpieczeństwa nuklearnego i ochrony radioaktywnej 4 francuskich centrali nuklearnych położonych w Rhône–Alpes: CO DWA DNI WYPADEK.
CENTRALA W BUGEY. 47 wypadków:
- 31 dotyczących bezpieczeństwa nuklearnego (8 zaklasyfikowanych na poziomie 1 skali INES)
- 10 dotyczących ochrony radiologicznej
- 5 dotyczących otaczającego środowiska
- 1 dotyczący transportu materiałów radioaktywnych
CENTRALA W SAINT ALBAN. 41 wypadków:
- 27 dotyczących bezpieczeństwa nuklearnego (5 zaklasyfikowanych na poziomie 1 skali INES)
- 7 dotyczących ochrony radiologicznej
- 6 dotyczących otaczającego środowiska
- 1 dotyczący transportu materiałów radioaktywnych
CENTRALA W CRUAS - MEYSSE. 49 wypadków:
- 41 dotyczących bezpieczeństwa nuklearnego (6 zaklasyfikowanych na poziomie 1 skali; 1 zaklasyfikowany na poziomie 2)
- 5 dotyczących ochrony radiologicznej
- 3 dotyczące otaczającego środowiska
CENTRALA W TRICASTIN. 44 wypadki:
- 37 dotyczących bezpieczeństwa nuklearnego (8 zaklasyfikowanych na poziomie 1 skali INES)
- 3 dotyczące ochrony radiologicznej
- 4 dotyczące otaczającego środowiska
PONADTO: 90 wypadków (określanych jako “znaczące wydarzenia”) miało miejsce w bazach nuklearnych (budynki, w których odbywa się cykl palny, laboratoria logistyczne lub składowanie materiałów nuklearnych).

11.V.2010, Indie – Bhabha Atomic Research Centre (BARC). Przypadkowy wyciek substancji radioaktywnej podczas przelewania przez naukowca substancji chemicznej z jednego zbiornika do drugiego. 10 osób poddanych odkażaniu.

13.V.2010, USA – kolejny wyciek w Oyster Creek w New Jersey, w najstarszej centrali jądrowej. Zanieczyszczone warstwy wodne. Zanieczyszczenie zostało zaklasyfikowane jako pięćdziesięciokrotnie wyższe niż limit przewidziany przez prawo.

23.V.2010 – awaria w Chińskiej EJ Daya Bay. Do czerwca zarząd elektrowni utrzymywał tą informację w tajemnicy. Wg niezależnych ekspertów doszło do uszkodzenia elementów paliwowych i dużej emisji radioaktywnego jodu J-131. Elektrownia znajduje się 50 km od Hong Kongu.

26.V.2010 – fabryka Feursmétal, Feurs, Loira, Francja. Podczas naprawy urządzenia radiogramu przemysłowego (gammografu), nastąpił przypadkowy wyciek cząstek kobaltu 60, który skaził 6 osób obecnych w pomieszczeniu.

1.VI.2010, USA – znaleziono małą rzeczną rybę niedaleko centrali Vermont Yankee, napromieniowaną strontem-90 (związkiem, który zanieczyszcza również glebę w okolicach centrali).

21.VI.2010 – nieprawidłowy poziom napromieniowania jądrowego w okolicach granicy między Koreą Płn. i Koreą Płd. Przyczyny nieznane.

4.VII.2010 – kilkudziesięciu strażaków całą noc gasiło pożar w elektrowni Sizewell w Suffolk niedaleko Leiston, 160 km na wschód od Londynu. W budynku, w którym przechowywano również paliwo, zapalił się węgiel drzewny używany jako materiał filtracyjny.

3.VIII.2010, Rosja – pożary wynikłe z panujących od kilku tygodni upałów zagrażają federalnemu ośrodkowi jądrowemu w Sarowie. W czasach sowieckich obiekt nazywał się Arzmas-16, do dziś wytwarzana jest tam broń jądrowa. Ogień sięgnął już jednego z poligonów na terenie kompleksu. W walce z żywiołem biorą udział tysiące strażaków i żołnierzy, a także okoliczna ludność.

11.VIII.2010, Rosja – pożary dotarły do obszarów skażonych po katastrofie czernobylskiej. Niektóre obszary skażonej strefy ogień objął już w lipcu, co dotychczas było ukrywane. Podczas pożaru lasu w skażonej strefie radioaktywny pył unosi się wraz z dymem na znaczną wysokość i jest przenoszony z wiatrem na tereny, nie objęte skażeniem. Może się więc przyczynić do tak zwanego wtórnego skażenia zamieszkanych obszarów poza strefą.
Artur
Awatar użytkownika
Gajos
Wygadany Lider
2029 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

9 lat temu

Co Twój post i wymienienie tych wszystkich wypadków ma na celu?
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

Uruchomienie zwojów mózgowych leżących odłogiem ?
Zadałem pytania na które nie ma odpowiedzi i podparłem je realnymi problemami jakie wystąpiły mimo zapewnień za każdym razem iż dana inwestycja jest super bezpieczna.
Pokazuje też iż w naszym Państwie fakty UKRYWA się przed opinią publiczną, ile z was wiedziało o awariach w Marii ?
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

o awarii w Marii wiedzą studenci PG, odwiedzający to miejsce
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

No popatrz jestem absolwentem PG i jakoś nie maiłem wzmianki, może tylko wybrani z wybranych kierunków ?
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

A ile z was wie że przez Gdynię przejeżdża co jakiś czas pociąg z odpadami radioaktywnymi z elektrowni ?
Ile z was wie że takie pociągi będą regularnie jeździć przez Redę ?
Jakie macie szanse weryfikować czy ktoś nie dał ciała i nie skaził otoczenia dobrze/źle załadowanym paliwem ?
Co się stanie jak zdarzy się jakaś katastrofa kolejowa spowodowana awaria techniczną np jak niedawna we Wrzeszczu ?
Ile z was zdaje sobie sprawę iż nasza sieć torowisk jest technicznym trupem nie nadającym się nawet do bezpiecznego przewozu ludzi a co dopiero odpadów ?
Awatar użytkownika
Gajos
Wygadany Lider
2029 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

9 lat temu

Paliwo jest transportowane w betonowych "silosach", którym przynajmniej teoretycznie katastrofa kolejowa nie jest groźna.
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

Sam beton jest kruchy i kiepsko pochłania promieniowanie gamma.
Oczywiście 'mam' nadzieję iż owe pojemniki przechodzą np próby takie jak opisano tu: http://www.atom.edu.pl/index.php/strona ... e=f-larger
Ale gdy wszystko jest tajne i o niczym sie nie informuje to daje idealne warunki do kombinowania i oszukiwania, oszczedzania i ryzykowania, naduzywania.
Michał
Prawie Lider
908 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

aktualnie jestem przeciw budowie w Polsce
ODPOWIEDZ