Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Unijne przedszkole

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
meegi84
Znam to forum
93 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

7 lat temu

Hej, od września samorządy będą musiały zapewnić pobyt dzieci 3-letnich w swoich placówkach jestem ciekawa jak to będzie wyglądało w Redzie. Tym bardziej że nie ma ani jednego samorządowego przedszkola. Np. w Rumi funkcjonują prężnie 3 przedszkola samorządowe i do tego miasto pozyskało środki unijne na utworzenie od września nowego oddziału przedszkolnego. Dlatego nie rozumiem dlaczego władze naszego miasta nie starają się w tej sprawie nie każdego stać na prywatne przedszkole...Brawo Rumia!!!
https://rumia.eu/2016/11/15/super-przed ... go-miasta/
laki
Forumowicz
70 postów
Forumowicz
Rejestracja: 11 lat temu

7 lat temu

Próbowałem tę kwestię poruszyć w tym wątku ale zostałem zakrzyczany przez forumowych pieniaczy więc dałem sobie spokój. I nie jest tak jak pisze Zigi że nie ma presji w tym temacie po prostu nie ma chętnych do dialogu żeby to zmienić. Pozdrawiam
viewtopic.php?f=1&t=6682&p=69945#p69945
rozwoj
Znam to forum
107 postów
Znam to forum
Rejestracja: 7 lat temu

7 lat temu

Podbijam watek placówek przedszkolnych w Redzie w kontekście obowiązków Gminy i ich dofinansowania z dotacji gminnej przy jednoczesnym pobieraniu od Rodziców oplat w wysokości 500-600zl miesięcznie a jedno dziecko.
rozwoj
Znam to forum
107 postów
Znam to forum
Rejestracja: 7 lat temu

7 lat temu

Jak to nie ma chętnych...trzeba po prostu ogarnac temat przedszkoli w redzie (obowiązek gminy, przyznawanie dotacji z budzetu i oplat pobieranych od rodziców za pobyt dziecka).
rozwoj
Znam to forum
107 postów
Znam to forum
Rejestracja: 7 lat temu

7 lat temu

To jak to jest? Bo doczytalem sie w ustawie o systemie oświaty (dość zawiła)-nie jestem prawnikiem- ze te niepubliczne przedszkola które otrzymują dotacje z miasta powinny funkcjonować na zasadach przedszkoli publicznych tzn. 5h opieki bezplatnej,a za 3 dodatkowe godziny pobierać opłaty nie wyzsza niż 1zl za godzinę. Nie mogą pobierać oplat innych niż wymienione wg powyższych zasad (art. 14ust.8 ustawy o systemie oświaty).hmm...moze Ktos z forum zna sie na tym?
Ps. Uprzedzając rozwój zdarzeń...rozumiem ze dobra opieka nad dzieckiem jest bezcenna,warta każdych pieniędzy ale...
Awatar użytkownika
herring
Częsty Bywalec
340 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

7 lat temu

Z tego co mi się wydaje Reda realizuje te założenia tyle że zamiast gminnych przedszkoli są grupy maluchów w szkołach.Na pewno jest tak w wypadku czterolatkow a może i młodszych dzieciaczkow

Wysłane z mojego C106 przy użyciu Tapatalka
brzezins
Bywalec
207 postów
Bywalec
Rejestracja: 14 lat temu

7 lat temu

rozwoj pisze:Podbijam watek placówek przedszkolnych w Redzie w kontekście obowiązków Gminy i ich dofinansowania z dotacji gminnej przy jednoczesnym pobieraniu od Rodziców oplat w wysokości 500-600zl miesięcznie a jedno dziecko.
Może w naszym mieście oświatą zajmują się niekompetentne osoby? Dla mnie to też jest skandal, oczywiście jeżeli jest tak jak piszesz. Miasta lubią chwalić się oświatą, ale nie za bardzo lubią do niej dokładać.
Zapraszam na bloga o finansach - http://wnioseknabiznes.blox.pl/
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

herring pisze:Z tego co mi się wydaje Reda realizuje te założenia tyle że zamiast gminnych przedszkoli są grupy maluchów w szkołach.Na pewno jest tak w wypadku czterolatkow a może i młodszych dzieciaczkow
Dokładnie, będą grupy przedszkolne dla 3, 4 latków przy szkołach (od września).
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

rozwoj pisze:Podbijam watek placówek przedszkolnych w Redzie w kontekście obowiązków Gminy i ich dofinansowania z dotacji gminnej przy jednoczesnym pobieraniu od Rodziców oplat w wysokości 500-600zl miesięcznie a jedno dziecko.
Z tego co się orientuję, to wysokość dotacji miasta na jedno dziecko w przedszkolu wynosi około 350 zł. Gdyby nie ten poziom dotacji, opłata za dziecko wynosiłaby 850 zł, a nie 500 zł.

Z jednej strony szkoda, że nie ma ma publicznego przedszkola w Redzie, ale zastanawiając się nad tym, czy powinno być, powinno się przeanalizować jakim obciążeniem dla budżetu gminy jest takie przedszkole i czy nie lepiej przypadkiem jest dofinansować większej liczby przedszkoli niepublicznych. Pamiętajmy, że to nie są pieniądze burmistrza, czy radnych, tylko nasze pieniądze, z naszych podatków.

No i dodatkowo, od września będzie możliwość oddania do dziecka do "przedszkola przy szkole" za darmo. Ale ilość miejsc będzie zapewne mocno ograniczona. A ja i tak wolę oddać dwójkę moich dzieci do przedszkola niepublicznego, gdzie mają zajęcia dodatkowe i żywienie na wysokim poziomie.
rozwoj
Znam to forum
107 postów
Znam to forum
Rejestracja: 7 lat temu

7 lat temu

Dowiadywalem sie w UM...dotacja Gminy wynosi 540zl/mc na 1dziecko +oplata od rodziców 500-600zl/mc za 1 dziecko
rozwoj
Znam to forum
107 postów
Znam to forum
Rejestracja: 7 lat temu

7 lat temu

Co do przedszkola w szkole...
1.po to likwidowano przedszkola publiczne w Redzie zeby teraz na sile (jako ustawowy obowiązek gminy w kwestii zapewnienia miejca w przedszkolu) tworzyć je w szkole (ciekawe jak sa przystosowane,szczegolnie na dzieci 3 i 4 letnie)
2.ciekawe w jakich godzinach bedzie to przedszkole (dotychczas bylo na 5godzin, a Pani z UM dyplomatycznie powiedziała ze na dluzej nie bylo takiej potrzeby).
Czy rzeczywiście w Redzie nie ma potrzeby istnienia przedszkoli 8-9 godzinnych, funkcjonujących,Zgodnie z ustawą o oświacie, na zasadach placówek publicznych tj. 5godzin finansowanych dotacją z Gminy a pozostale 3-4 godziny za max. 1zl za godzine.?
rozwoj
Znam to forum
107 postów
Znam to forum
Rejestracja: 7 lat temu

7 lat temu

Zigi pisze: Z jednej strony szkoda, że nie ma ma publicznego przedszkola w Redzie, ale zastanawiając się nad tym, czy powinno być, powinno się przeanalizować jakim obciążeniem dla budżetu gminy jest takie przedszkole i czy nie lepiej przypadkiem jest dofinansować większej liczby przedszkoli niepublicznych. Pamiętajmy, że to nie są pieniądze burmistrza, czy radnych, tylko nasze pieniądze, z naszych podatków.

No i dodatkowo, od września będzie możliwość oddania do dziecka do "przedszkola przy szkole" za darmo. Ale ilość miejsc będzie zapewne mocno ograniczona. A ja i tak wolę oddać dwójkę moich dzieci do przedszkola niepublicznego, gdzie mają zajęcia dodatkowe i żywienie na wysokim poziomie.
W ramach wyjaśnienia.
1. W Redzie funkcjonuje system przedszkolny polegający na tym ze przedszkola niepubliczne otrzymują 75%kwoty dotacji (ok540zl)plus opłaty od rodzicow w wys. 500-600zl.
A mogą otrzymywać 100%kwoty dotacji (ok 720zl) ale musialyby spełniać warunek 5h darmowe +oplata od rodziców max.1zl/h nadprogranowej opieki tj. 93zl za miesiąc za 3h dodatkowej opieki (zdecydowane odciążenie budżetu rodziny-to jest polityka prorodzinna). Kwestia uświadomienia społeczeństwa i nacisku na wladze by zorganizawaly konkurs na przedszkola niepubliczne które otrzymają 100% kwoty dotacji.
I wcale nie trzeba tworzyć placowek publicznych (warte analizy)

2. Jakos świadczonych usług wcale nie będzie gorsza bo za wyżywienie są osobne opłaty i sa standardy regulujące diete (tutaj wymagana kontrola rodziców),podstawy programowe i tak wszystkie przedszkola musza realizowac a zajęcia dodatkowe sa i tak dodatkowo platne bo to nie płacisz do przedszkola tylko osobie prowadzącej działalność w ramach zajęć dodatkowych (wynajmującej sale od przedszkola).
MIASTO to MIESZKANCY
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

W kwocie, o której piszesz, tj. ok. 550 zł są dodatkowe opłaty za wyżywienie i np. język angielski, teatrzyki i takie tam. Jeśli by liczyć bez posiłków, wychodzi 350 zł za przedszkole. Dodatkowo płatne na zajęciach są np. kursy tańca.
rozwoj
Znam to forum
107 postów
Znam to forum
Rejestracja: 7 lat temu

7 lat temu

Zigi pisze:W kwocie, o której piszesz, tj. ok. 550 zł są dodatkowe opłaty za wyżywienie i np. język angielski, teatrzyki i takie tam. Jeśli by liczyć bez posiłków, wychodzi 350 zł za przedszkole. Dodatkowo płatne na zajęciach są np. kursy tańca.
Z tego co wiem to jezyk angielski i obcowanie ze sztuka np w formie teatrzykow jest w podstawie programowej dla przedszkoli nawet przedszkoli publicznych i zajecia takie prowadza z reguły Panie "przedszkolanki" o kwalifikacji nauczania języka angielskiego.
MIASTO to MIESZKANCY
rozwoj
Znam to forum
107 postów
Znam to forum
Rejestracja: 7 lat temu

7 lat temu

A poza tym...jak w Redzie pojawia sie przedszkola ze 100%kwota dotacji (będą oblezane bo będą miały niższe opłaty od rodziców) to przedszkola zaczna rywalizować miedzy sobą o zdobycie klienta (np. obnizeniem oplat czy jakością uslug). Teraz nie musza bo opłaty wszędzie w Redzie sa na zbliżonym poziomie a i tak dostają dofinansowanie 75%kwoty dotacji a rodzice i tak nie maja wyjścia bo przeciez dzieci 3-4 letnie w szkołach (tylko 5h opieki i brak przystosowania obiektu) to jakas porażka.
MIASTO to MIESZKANCY
ODPOWIEDZ