Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Wywóz śmieci w Redzie po 1 lipca 2013 (nowy system)

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
szymus127
Znam to forum
84 postów
Znam to forum
Rejestracja: 5 lat temu

4 lat temu

dokładnie !! niech się lepiej wezmą chociażby za utworzenie jakiegokowiek dogodnego podjazdu wewnatrz tunelu oraz na peron II - to skandal, że przez tyle lat nie udalo się dogadać w tak niewielkiej i codziennej inwenstycji, nie idzie z wózkiem dziecięcym dostac się dzisoaj na ten peron !!
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

4 lat temu

Ale to są regulacje obejmujące cały kraj, a nie tylko nasze miasto. W niektórych gminach frakcję odpadów organicznych wdrożono wcześniej (patrz Gdańsk). U nas od 1 listopada. Prawdopodobnie będą też znacząco wyższe opłaty za wywóz odpadów niesegregowanych. W każdym bądź razie takie możliwości daje nowelizacja ustawy śmieciowej przegłosowana przez parlament w lipcu tego roku.
A propos frakcji organicznej, to ustawa daje możliwość wprowadzenia zniżek w opłatach dla mieszkańców, którzy kompostują we własnym zakresie. Mówimy oczywiście o domkach. Ale to chyba nie jest obligatoryjne dla gmin.

A ustawa o odpadach biodegradowalnych weszła w życie 1 stycznia 2018 roku.
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

4 lat temu

no ok - może faktycznie trochę za mocno wyżyłem się na lokalnych urzędnikach, wiedząc, że większość tak absurdalnych przepisów wymyśla Unia Europejska :)

Ale trochę mnie zaczyna już to irytować, że nasi lokalni włodarze nie robią nic (albo skutecznie to ukrywają) poza absolutnym minimum które muszą robić.

Chciałbym, aby władze miasta żyły tym miastem, aby lobbowały wszędzie gdzie się da o dodatkowe środki, dodatkowe inwestycje (m.in. w PKP albo w Ministerstwie Infrastruktury)... a nie minimum, czyli wydać to co zbierzemy z podatków... a i z tym jest problem.

Mamy już 3 kwartał. Według planu inwestycyjnego powinny w tym roku być już rozstrzygnięte przetargi na m.in.:
- Przebudowa ul. Obwodowej
- Budowa ul. Polnej
- Przebudowa ul. 12- Marca (prawoskręt)
- Budowa 2 przystani kajakowych
- Budowa placów zabaw przy Przedszkolach nr 1 i 2

tymczasem zamiast większości planowanych inwestycji mamy decyzję o zniechęcaniu do sortowania śmieci.
dario1
Ja tu zaglądam
35 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 13 lat temu

4 lat temu

http://miasto.reda.pl/2019/od-listopada ... egregacja/

Czy już coś więcej wiadomo n.t. rozszerzonej segregacji ? Tj w jakie dni odbywać się będzie zbiórka oraz kto dostarczy worki lub pojemniki na te odpadki?
Dodatkowo na listopad i grudzień nie ma rozpiski na odbiór pozostałych śmieci.
dario1
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

4 lat temu

Cytat ze strony "Posegregowane bioodpady trafią do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych „Eko Dolina” w Łężycach. W zakładzie będą poddawane procesowi kompostowania, w wyniku którego wytworzony zostanie nawóz organiczny zwany kompostem. Pełnowartościowy kompost przeznaczany jest do nawożenia upraw ozdobnych oraz upraw polowych. Jest on szczególnie polecany do zakładania trawników"

Aha, czyli mieszkańcy Redy przymusowo i odpłatnie mają zająć się segregacją odpadów biodegradowalnych po to, by Eko Dolina przerobiła to na kompost i nawóz organiczny (zasadniczo taki kompost robi się sam - wystarczy po prostu ... składować odpady przez odpowiedni czas), by potem móc to zapewne sprzedawać i zarabiać na tym. No lepszego biznesu dawno nikt nie wymyślił :/

(Swoją drogą - już widze, jak ludzie wydłubują mięso z sałatek warzywnych, by móc zakwalifikować ten odpad jako biodegradowalny :D)
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

4 lat temu

Odseparowanie śmieci biodegradowalnych ma też takie zadanie, by oczyścić z tego typu odpadów inne rodzaje śmieci, które nie nadają się już do przetworzenia. W ten sposób liczba odpadów, które nie nadają się do przetworzenia ulega wyraźnemu zmniejszeniu. Na przetworzeniu odpadów bardzo ciężko zarobić. Można to sprzedawać, ale to jeszcze nie znaczy, że jest z tego zysk. Choć nie miałbym nic przeciwko temu, gdyby taki zysk był. Pamiętajmy, że złom także jest separowany z naszych śmieci i także jest sprzedawany. Niektóre rodzaje plastików także. Papier także. To dlaczego nie bioodpady? Chyba lepiej je przetworzyć i sprzedać niż spalić w spalarni, prawda?

Ustawa przewiduje możliwość zwolnienia z części opłat, jeśli mieszkańcy zdecydują się na przetwarzanie bioodpadów na kompost we własnym zakresie. Może także też będzie w Redzie.
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

4 lat temu

Salamandra pisze:
4 lat temu
Aha, czyli mieszkańcy Redy przymusowo i odpłatnie mają zająć się segregacją odpadów biodegradowalnych po to, by Eko Dolina przerobiła to na kompost i nawóz organiczny (zasadniczo taki kompost robi się sam - wystarczy po prostu ... składować odpady przez odpowiedni czas), by potem móc to zapewne sprzedawać i zarabiać na tym.
Niestety tak to nie działa - Eko Dolina przyjmując odpady posegregowane płaci za nie, a nie dostaje pieniądze - zrobienie kompostu to też nie jest taka prosta sprawa. Owszem, w przydomowym ogródku wrzucić skoszoną trawę do kompostownika to nie problem, ale mając kilkaset ton śrutu do zagotowania sprawa robi się poważna i wymaga poważniejszych inwestycji.
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
dario1
Ja tu zaglądam
35 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 13 lat temu

4 lat temu

W najbliższych dniach U.M. wybierze firmę która będzie wywozić śmieci z naszego miasta od 1 listopada, także
w najbliższym czasie do wiadomości publicznej będzie przekazany nowy harmonogram odbioru śmieci w mieście.
Informacja pochodzi z U.M.
dario1
Awatar użytkownika
alutka
Bywalec
234 postów
Bywalec
Rejestracja: 17 lat temu

4 lat temu

Salamandra pisze:
4 lat temu
Aha, czyli mieszkańcy Redy przymusowo i odpłatnie mają zająć się segregacją odpadów biodegradowalnych po to, by Eko Dolina przerobiła to na kompost i nawóz organiczny (zasadniczo taki kompost robi się sam - wystarczy po prostu ... składować odpady przez odpowiedni czas), by potem móc to zapewne sprzedawać i zarabiać na tym. No lepszego biznesu dawno nikt nie wymyślił :/
Niestety to nie dotyczy tylko Redy. Wprowadzane jest stopniowo wszędzie. W Szczecinie już od dwóch miesięcy trwa dodatkowa segregacja na biodegradalne.
dario1
Ja tu zaglądam
35 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 13 lat temu

4 lat temu

dario1 pisze:
4 lat temu
W najbliższych dniach U.M. wybierze firmę która będzie wywozić śmieci z naszego miasta od 1 listopada, także
w najbliższym czasie do wiadomości publicznej będzie przekazany nowy harmonogram odbioru śmieci w mieście.
Informacja pochodzi z U.M.
https://bip.reda.pl/pobierz/7486

Prawdopodobnie zaszła pomyłka i umowa zostanie podpisana nie do 29 lutego 2020 a do końca marca 2022.
Myślę że w naszym U.M. ktoś przez ,,roztargnienie,, chciał podpisać umowę na 4 miesiące na kwotę ponad 6,5mln
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (20,59 KiB) Przejrzano 10274 razy
dario1
g63361pd
Bywalec
239 postów
Bywalec
Rejestracja: 14 lat temu

4 lat temu

Cześć wszystkim, czy ktokolwiek z was dostał już harmonogram wywozu po 30-tym października? Dostałem tylko agitkę o dodatkowej segregacji odpadów kompostowych, a aktualnego harmonogramu ni widu ni słychu, na stronie miasta nic ... Dzięki z góry jakby co.
lukasz8881
Znam to forum
92 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

4 lat temu

Czy to prawda ze od listopada wszyscy musza segregowac smieci czy dalej mozna miec wybor czy segreguje czy nie segreguje? Stawki sie cos zmienily?

Albo podniosa stawki za zmieszane do niebotycznych kwot i wszyscy zmienią na segregacje.
Major
Prawie Lider
601 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

4 lat temu

Na stronie UM Redy jest już dostępny Nowy Harmonogram Wywozu Odpadów dla zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej
w tabelach podano brakujące miesiące już z nowym systemem, czyli listopad i grudzień tego roku, oraz cały rok 2020
w harmonogramie uwzględniono też pojemnik na odpady BIO z kuchni

http://miasto.reda.pl/wp-content/upload ... 0.2019.pdf
Ostatnio zmieniony |29 Paź 2019|, o 21:10 przez Major, łącznie zmieniany 1 raz.
dario1
Ja tu zaglądam
35 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 13 lat temu

4 lat temu

http://reda.pl/

Na stronie U.M. pojawił się nowy harmonogram odbioru odpadów, nie widzę aby wzrosła opłata za wywóz więc na tą chwilę zostaje po staremu.
dario1
zygzan
Nowy/a na forum
10 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 16 lat temu

4 lat temu

Skąd brać worki BIO ? czy to ma być drugi pojemnik plastikowy, podobny do tego który mam na mieszane ?
Nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji.
ODPOWIEDZ