Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Budżet Obywatelski

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

3 lat temu

Zapewne chodzi o efekt finansowy ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

3 lat temu

Salamandra pisze:
4 lat temu
Romek pisze:
4 lat temu
Salamandra pisze:
4 lat temu


Romku, chyba nie jestem w temacie. Gdzie na Ciechocinie budują kościół?
Kolejny??
Ano budują kościoł , gdyż istniejący nazywa sie kaplicą (ciekawe jak będzie nazywała sie ta istniejąca ogromniasta plebania)
Ups. Jeśli to na zdjęciu to jedynie kaplica, to nie wiem jak nazwą ten 'prawdziwy' kościół. Może wg terminologii handlowej np. "Centrum Modlitewne Ciechocino" ;)
https://www.google.com/maps/place/Ko%C5 ... 18.3511772
Wielkie, puste gmachy. Kiedyś religię tam organizowano, teraz państwo wtłoczyło religię do szkoły po drugiej stronie ulicy, płaci pensje i ubezpieczenia, a gmachy stoją puste. I na to wszystko budują nowe ......? Ciekawe czy jak inni płacą podatki od m2 powierzchi ..... :scratch:
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

3 lat temu

cli1 pisze:
3 lat temu
Tak się zastanawiam - jakie "obowiązujące ograniczenia związane z epidemią koronawirusa" wpłynęły na odwołanie tegorocznego BO ?
https://bo.reda.pl/artykul/55/39/budzet ... 1-odwolany
też mnie to zastanawia.
Fakt, że trochę idiotycznych wydatków było typu. bezsensowna dezynfekcja przystanków autobusowych, ale z drugiej strony odwołano wszystkie imprezy miejskie. Jakieś oszczędności powinny z tego tytułu być.

Ten nasz BO jest beznadziejnie organizowany, ale odwołanie go to jeszcze większa porażka.
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

3 lat temu

Covid jest obecnie wymówką uniwersalną :/ Ja rozumiem ograniczenia i zmiany, ale do licha ciężkiego życie toczy się dalej, te pieniądze na BO zdaje się były zarezerwowane i zamrożone, więc też nie rozumiem dlaczego odwołano realizację.
Choć to i tak nic w porównaniu do BO w Gdyni, gdzie parę lat temu (sic!) wygrał pomysł z lodowiskiem i do tej pory zrobiono tylko tyle, że wycięto drzewa na miejscu przeznaczonym na inwestycję. I na tym się skończyło :(
narek
Prawie Lider
574 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

3 lat temu

Tak to prawda COVID to covid tamto , szaleństwo ... wracając do budżetu obywatelskiego nie wierzę że w następnym roku wróci, obawiam się że sytuacja budżetowa ogólnie pojęta się pogorszy , w takich sytuacjach pierwsze cięcia są realizowane na ... obywatelach
cli1
Znam to forum
134 postów
Znam to forum
Rejestracja: 13 lat temu

3 lat temu

Zigi pisze:
3 lat temu
Zapewne chodzi o efekt finansowy ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.
Jak dla mnie określenie "obowiązujące ograniczenia" sugeruje jakieś przepisy narzucone z góry, a nie kojarzę przepisów ograniczających wykonywanie BO.
narek pisze:
3 lat temu
w takich sytuacjach pierwsze cięcia są realizowane na ... obywatelach
Przypominam tylko, że to nie są pieniądze odebrane obywatelom. BO to normalna część budżetu miasta, z taką różnicą, że obywatele mogą decydować na co te pieniądze przeznaczyć.
Wicek pisze:
3 lat temu
Fakt, że trochę idiotycznych wydatków było typu. bezsensowna dezynfekcja przystanków autobusowych, ale z drugiej strony odwołano wszystkie imprezy miejskie. Jakieś oszczędności powinny z tego tytułu być.
- Odwołano imprezy miejskie
- zimy w tym roku praktycznie nie było (oczywiście sprzęt stał w gotowości, jednak koszt piasku do posypywania ulic i inne koszty były mniejsze)
- koszt utrzymania szkół był mniejszy (woda, prąd, ogrzewanie)
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

3 lat temu

Równo za tydzień miejscy Radni mają dyskutować o Budżecie Obywatelskim 2021.

Moim zdaniem jeśli ten budżet ma faktycznie aktywizować mieszkańców to muszą być zmienione minimum trzy rzeczy:

1 - usunięcie idiotycznego zapisu o podpisie pod projektem minimum 15 osób - moim zdaniem te podpisy to jakiś sentyment do czasów dawno minionych.
Wolę super pomysł bez podpisów sąsiadów, niż fatalny pomysł, ale z podpisami :)

2 - zastrzeżenie, że z BO nie mogą być finansowane instytucje publiczne, bo bez sensu zgłaszać swój projekt, wiedząc że przegra on z każdym pomysłem zgłoszonym przez szkołę

3 - upublicznić na stronie BO które działki należą do miasta, bo uzyskanie tej informacji jest chyba najtrudniejsze w całym BO :)

ale podejrzewam, że żadne z powyższych nie zostanie wprowadzone :)
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

3 lat temu

Zgadzam się z powyższym. Z tym, że wprowadzenie kryterium podpisów może być o tyle dobre, że ogranicza potencjalną listę zgłoszeń. Zebranie podpisów to jednak wstępna weryfikacja pomysłu. Jak ktoś nie jest w stanie namówić 15 osób do podpisania się pod projektem, to chyba nie poradzi sobie za bardzo w promocji w Budżecie Obywatelskim.

Ja widzę jeszcze jeden problem. W BO zawsze była mapka interaktywna, na której była wskazywana lokalizacja inwestycji. Z tym, że na tej mapce nie było pokazywanych inwestycji skierowanych do wszystkich mieszkańców, przez co z góry miały utrudnione dotarcie do osób głosujących w BO. A były to często lepsze pomysły, niż jakieś lokalne inwestycje infrastrukturalne.
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

3 lat temu

Zigi pisze:
3 lat temu
...Z tym, że wprowadzenie kryterium podpisów może być o tyle dobre, że ogranicza potencjalną listę zgłoszeń. Zebranie podpisów to jednak wstępna weryfikacja pomysłu. Jak ktoś nie jest w stanie namówić 15 osób do podpisania się pod projektem, to chyba nie poradzi sobie za bardzo w promocji w Budżecie Obywatelskim...
tutaj się niestety nie zgodzę :)

Może być ktoś kto ma dobre pomysły, ale przeprowadził się stosunkowo niedawno. Nie ma tutaj 15 znajomych i zrezygnuje ze zgłoszenia swojego pomysłu bo nie chce chodzić po sąsiadach z którymi nie jest zżyty i prosić o podpisy... tym bardziej, że dzisiaj ludzi się uczula, żeby nie podpisywali zbędnych dokumentów i uważali na swoje dane.

Nie rozumiem dlaczego nie mogłoby być dużej ilości zgłoszeń i najpierw zrobić 1 rundę głosowania, gdzie wybierze się np. 20 najlepszych pomysłów,a później drogą, gdzie z tych 20 wybierze się te które zostaną zrealizowane.

Dlaczego duża liczba pomysłów to coś złego?
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

3 lat temu

Ideą Budżetu Obywatelskiego jest to, że mieszkańcy zgłaszają fajne pomysły, ale też ich rolą jest odpowiednie wypromowanie tych pomysłów, by zdobyć jak największą liczbę głosów. W mojej ocenie samo wymyślenie fajnego pomysłu to za mało - szczególnie, jeśli pomysłów miałoby być dużo. Typowym mieszkańcom nie będzie się chciało analizować każdego z pomysłów - będą głosować na to, o czym słyszeli, z czym mieli okazję się zapoznać. Trzeba robić ulotki, namawiać ludzi w mediach społecznościowych, itp.
Jeśli ktoś nie poradzi sobie ze zdobyciem 15 podpisów, to nie poradzi sobie z promocją swojego pomysłu.
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

3 lat temu

no to chyba inaczej odbieramy BO :)

Nie wiem jak Ty, ale ja nie zbieram ulotek i na podstawie analizy czy mam dużo ulotek na pomysł A czy jednak więcej na pomysł B podejmuje decyzje o głosowaniu.

Zresztą chyba przez wszystkie edycje BO dostałem jedną ulotkę obecnego Radnego... któremu jeszcze wtedy się chciało docierać do "wyborców". Zaraz po wyborach zapomniał jak się komunikować z mieszkańcami :P

Ja głosuje tak:

Otwieram sobie stronę z pomysłami i patrzę / czytam który pomysł jest najlepszy i tak głosuje.

Nie głosuje na fatalny pomysł dlatego, że dostałem dużo ulotek - tylko na dobry pomysł, bo chciałbym, żeby mieszkało się nam coraz lepiej.

Jeżeli faktycznie ludzie głosują na podstawie ilości otrzymanych ulotek to ... nie - nie uwierzę w to... :) ja jednak wciąż wieżę w ludzi :)

Zigi proste pytanie :)
Wolałbyś, żeby w Redzie powstał ładny park z miejscami wypoczynkowymi - ale nie dostałbyś żadnej ulotki i nawet nie znał autora pomysłu.
Czy składowisko śmieci, ale dostałbyś całą skrzynkę ulotek zachęcających, a autor pomysłu by siedział codziennie pod Twoimi drzwiami?
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

3 lat temu

Myślę, że ani Ty, ani ja nie jesteśmy typowymi mieszkańcami Redy. Jesteśmy względnie zaangażowani w to, co się dzieje i podejmujemy decyzję po wcześniejszym zapoznaniu się z projektami - ja także tak robię.

Ale problem w tym, że bardzo niewiele osób uczestniczy w głosowaniu. Co jest bezpośrednim efektem braku promocji. Ludzie są z natury leniwi i w pewnych kwestiach im po prostu wisi. Ludzi trzeba bombardować informacjami - tak to niestety dzisiaj działa.
Osobiście wolałbym mniejszą liczbę projektów, ale większą liczbę osób zaangażowanych w wybór.
cli1
Znam to forum
134 postów
Znam to forum
Rejestracja: 13 lat temu

3 lat temu

Wicek pisze:
3 lat temu
Równo za tydzień miejscy Radni mają dyskutować o Budżecie Obywatelskim 2021.
Jakieś wieści na ten temat ? :)
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

3 lat temu

Tylko takie, że BO nie będzie :(

Głosowano m.in. "Projekt uchwały o uchyleniu uchwały w sprawie przeprowadzenia na terenie miasta Reda konsultacji społecznych dotyczących Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok."

18 radnych było za uchyleniem
nikt nie był przeciwko
3 radnych wstrzymało się

Wynik głosowania http://reda.esesja.pl/glosowanie/407404/91bf1ce6753e408
Zigi pisze:
3 lat temu
...
Osobiście wolałbym mniejszą liczbę projektów, ale większą liczbę osób zaangażowanych w wybór.
ja bym wolał większą liczbę projektów :)
Przynajmniej miałbym w czym wybierać...

ostatnia edycja przykładowo była taka, ze mocno musiałem się zmuszać, żeby na coś zagłosować, bo wybór był mizerny.
cli1
Znam to forum
134 postów
Znam to forum
Rejestracja: 13 lat temu

3 lat temu

— W listopadzie odbędzie się jeszcze jedna sesja, bo trwają prace nad budżetem i prace związane z porządkowaniem budżetu mijającego roku. Pojawi się plan zagospodarowania przestrzennego oraz plany nad Budżetem Obywatelskim 2021 – zapowiada burmistrz.
Może coś w przyszłym roku wypali.

https://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/ ... -podatkami
ODPOWIEDZ