OPAT - Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej / Via Maris

Planowane, realizowane i zrealizowane inwestycje w Redzie
Major
Prawie Lider
505 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 6 lat temu

1 rok temu

lukasz8881 pisze:
1 rok temu
Jest może jakaś dokładna mapka jak ta inwestycja ma przechodzić przez Ciechocino?
Nie ma jeszcze aktualnego planu co do przebiegu OPAT, możemy się podpierać planem który powstał już chyba z 10 lat temu,
gdzieś na początku wątku były wklejane załączniki z mapkami kilku wariantów z przebiegiem trasy przez Redę, myślę że na terenie Ciechocina ta zmiana raczej będzie niewielka, bardziej coś się zmieni w układzie nowego węzła gdzieś w okolicach Moście Błota, bo jak wiemy parę lat temu doszedł pomysł powstania drogi Via Maris do Władysławowa.
Może na konkrety co do planów będzie trzeba poczekać do jesieni gdy odbędą się wybory parlamentarne, o znowu zacznie się festiwal śmiesznych obietnic wyborczych przez słynnych pomorskich polityków ... :)
Wicek
Wygadany Lider
2307 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 9 lat temu

1 rok temu

od zeszłego roku chyba nic się nie zmieniło i ma to wyglądać (jak ktoś jeszcze wierzy w tę inwestycje) jak na załączonej mapce
Załączniki
2015369-Plan-rozbudowy-drog-na-polnoc-od-Gdyni.jpg
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pierwszy-konkret-w-sprawe-trasy-Via-Maris-n121114.html
Major
Prawie Lider
505 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 6 lat temu

11 miesięcy temu

W minionym tygodniu Pan Burmistrz z Panią Burmistrz uczestniczyli w spotkaniu z dyrektorami GDDKiA Gdańsk,
jednym z tematów była rozmowa o budowie OPAT i VIA MARIS,
ale niestety w dalszym ciągu nie widać perspektyw by takie rozwiązanie drogowe miało powstać.
GDDiA w Gdańsku nie ma jak na razie żadnych planów co budowy tych dróg, podobno tylko Ministerstwo w Warszawie posiada jakieś koncepcje co do wybudowania w przyszłości VIA MARIS ... podobno :scratch:

Czyli dalej nic nowego i wygląda na to że ten wątek inwestycyjny w formie "oczekiwania" na tę drogę będziemy jeszcze opisywać długie lata, i tyle samo będziemy męczyć się z wielkimi korkami w naszym mieście. :(
Wicek
Wygadany Lider
2307 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 9 lat temu

11 miesięcy temu

To trochę taka Moda na sukces :)
Teraz znowu będzie o tej inwestycji głośno w mediach...bo zbliżają się wybory :)
A przy każdych wyborach temat wraca :)

W tym miesiącu samorządowcy z powiatów puckiego i wejherowskiego, napisali list do ministra infrastruktury z pytaniem "co z tą inwestycją" :)
Oczywiście w odpowiedzi konkretów brak :)
Jak od czasów Mieszka I trwają prace koncepcyjne :)

https://dziennikbaltycki.pl/budowa-nowe ... r/13980355

Z pozytywnych wiadomości drogowych jest jedyne to, że Rumia w swoim budżecie umieściła kolejne spore pieniądze na budowę drogi "trzech powiatów" i w powstanie tej drogi wierzę dużo bardziej niż OPAT / VIA Maris :)
Wicek
Wygadany Lider
2307 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 9 lat temu

7 miesięcy temu

coś się ruszyło... ale dobrze wiemy o co chodzi :)
zaraz kolejne wybory... a później 4 lata spokoju z OPATem :)

Rząd przyjął projekt zmieniający ustawy o portach i przystaniach morskich, dostosowujący polskie prawo do prawa unijnego. Zakłada on m.in. budowę ze środków centralnych w ciągu ośmiu lat Drogi Czerwonej od obwodnicy do terminala portowego w Gdyni.

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Rz ... 7.html#tri
cli1
Znam to forum
86 postów
Znam to forum
Rejestracja: 9 lat temu

7 miesięcy temu

Wicek pisze:
7 miesięcy temu
Zakłada on m.in. budowę ze środków centralnych w ciągu ośmiu lat Drogi Czerwonej
Jakieś 10 lat temu byłem na spotkaniu w sprawie OPAT-u w redzkim MOSiRze. Od tamtej pory udało się tylko zmienić nazwę tej drogi.

Swoją drogą o czym będzie mówił pan Horała jak już w końcu wybudują tą drogę? Przy KAŻDYCH możliwych wyborach OPAT/Via Maris/drogi na daleką północ jest jego sztandarowym tematem. Szkoda, że nie udało mu się zrobić nic oprócz posadzenia kilku drzewek, na wycięcie których będzie potrzebne pozwolenie jeśli już zaczną budować.

Pożyjemy zobaczymy, oby się W KOŃCU udało!
Wicek
Wygadany Lider
2307 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 9 lat temu

3 tygodnie temu

wolno bo wolno, ale coś przynajmniej się dzieje w sprawie "Drogi Trzech Powiatów".

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Dr ... 41800.html

najważniejsze z artykułu:
Gdynia, Rumia i Kosakowo wspólnie zapłacą za koncepcję Drogi Trzech Powiatów, która ma połączyć Gdynię z Rumią i być głównym dojazdem do planowanej Doliny Logistycznej. Pierwszy dokument, który ma określić dokładny przebieg oraz parametry drogi, będzie kosztował ok. 300 tys. zł. Znamy szczegóły.
...
Przez długi czas ją zapowiadano i podpisywano listy intencyjne, ale brakowało konkretnych działań. Teraz się ich doczekaliśmy, bo Gdynia, Rumia i Kosakowo podpisały porozumienie dotyczące podziału kosztów zamówienia koncepcji drogi.

Dokument, na który gminy przeznaczyły ok. 300 tys. zł, określi m.in.:

- koncepcję przebiegu drogi, w tym propozycję rozwiązań dla ruchu samochodowego, pieszego, rowerowego oraz transportu zbiorowego,
- kalkulację kosztów budowy oraz wykonania dokumentacji projektowej,
- odniesienie do dokumentów planistycznych,
- komentarz dotyczący ochrony konserwatorskiej, ochrony środowiska naturalnego, istniejących stref ujęć wody oraz kolizji z istniejącą infrastrukturą,
-wskazanie korzyści z budowy DTP oraz wstępną analizę opłacalności ekonomicznej.

Liderem projektu jest Rumia i to ona poniesie połowę kosztów. Pozostałymi podzielą się Kosakowo oraz Gdynia.
...
rkwiat
Znam to forum
128 postów
Znam to forum
Rejestracja: 8 lat temu

2 tygodnie temu

W tym kształcie jakim jest zaprezentowana na rysunku w zalinkowanym artykule, Droga 3 Powiatów będzie miała niewielkie znaczenie dla Redy. Ale może koncepcja jeszcze się zmieni.
Co do Via Maris, to jest to po prostu ściema jaką ktoś z PiS wymyślił, aby zatrzeć niemiłe wrażenie jakie powstało 4 lata temu, gdy nowe władze oświadczyły, że nie mają zamiaru budować Trasy Kaszubskiej. Mam duże wątpliwości, czy dożyję tego aby kiedykolwiek ta droga powstała. Gwoli ścisłości, to część Trasy Kaszubskiej ma jednak powstać jako obwodnica metropolitalna aglomeracji trójmiejskiej, ale to wszystko dzieje się w takim samym tempie jak w przypadku wspomnianej wyżej Drogi Czerwonej od portu gdyńskiego do istniejącej obwodnicy trójmiejskiej.
piotrtalikos
Nowy/a na forum
1 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 3 tygodnie temu

2 tygodnie temu

Nie ma o czym gadać. Tego rodzaju inwestycje trwają i trwają, politycy obiecują. Trzeba jakoś pomału żyć i czekać na zmiany. Ani ja ani wy nie macie na to wpływu.
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1677 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

2 tygodnie temu

rkwiat - ja jestem trochę bardziej optymistyczny :) Myślę, że każda inwestycja w postaci dróg, która pozwoli odciągnąć tranzyt z dróg lokalnych jest dobra - w tym momencie kończyć się ona będzie na wysokości Rumi, ale jeżeli nasi włodarze nie spartolą szansy, można by ją docelowo dociągnąć do Redy i byłaby to dobra alternatywa dla wiecznie zatkanych ulic Morskiej i Hutniczej.
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
rkwiat
Znam to forum
128 postów
Znam to forum
Rejestracja: 8 lat temu

2 tygodnie temu

Też chciałbym być optymistą. Ale z tego prowizorycznego szkicu wynika, że Droga 3 Powiatów skończy się w pobliżu Redy, gdzieś w okolicach Rekowa. W tym układzie potrzebne są spore inwestycje drogowe, aby Redzianie mieli pożytek z tej trasy. Gdyby powstała nawet szczątkowa Trasa Kaszubska w ramach Obwodnicy Metropolitalnej, to część tranzytu przewalającego się przez Redę - pojazdy jadące do Lęborka, Słupska i dalej, będą korzystać z tej nowej trasy. Ale aktualnej władzy jakoś słabo (mówiąc oględnie) zależy na realizacji tej inwestycji.
Co do Via Maris, na razie nie ma (niestety) przesłanek do jakiegolwiek optymizmu.
Wicek
Wygadany Lider
2307 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 9 lat temu

2 tygodnie temu

Droga 3 powiatów ma połączyć Gdynię (Pogórze Dolne, Port, Chylonię) z ulicą I Dywizji Wojska Polskiego w Rumi (skrzyżowanie drogi wewnętrznej elektrociepłowni ulic I Dywizji w Rumi i Rumskiej w Kazimierzu), więc teoretycznie Redzie to nic nie da... ale w praktyce osoby, które pracują na Północy Gdyni będą miały dużo lepszy i szybszy dojazd do pracy.

A o Trasie Kaszubskiej to przyznam, że nie rozumiem :)
Przecież przetargi zostały rozstrzygnięte, a prace się już rozpoczęły - czy coś pomyliłem?

Nawet ostatnio na budowie odkryto jakiś grobowiec z przed 1,5 tys. lat
ODPOWIEDZ